5 tipů pro zdravou pokožku při přebalování miminka

Když se narodí miminko, je to pro všechny velká radost. Miminko potřebuje hodně péče a starostlivosti. Každý z nás rodičů se snaží, abychom svému děťátku dopřáli to nejlepší a pečujeme o něj s láskou. A když jde o plenky, patří přebalování a péče o citlivou pokožku mezi každodenní náplň rodičů.

Víte, že děťátko přebalíte za první půl rok minimálně 1 500 krát? A za celé plenkové období minimálně pěttisíckrát? Wow! To už je číslo! Vyplatí se tedy dobře si rozmyslet, do jakých plenek budete svoje dítě přebalovat, co myslíte?

Ať už se rozhodnete pro jakékoli plenky, určité věci v přebalování jsou univerzální. Tady je 5 tipů, jak přebalovat:

1. Jak miminko přebalovat?

 • Připravte si bezpečné místo na přebalení – pod miminko doporučujeme nepromokavou podložku pro případ nehody. Přebalovací pult není nezbytností – dobře se přebaluje i na posteli nebo na zemi – zejména, když máte další malé pomocníčky, osvědčilo se nám přebalování co nejníž, aby děti na miminko viděly a zároveň bylo miminko v bezpečí před pádem.
 • Pod zadeček se u nás velmi osvědčilo vložit na přebalování složenou klasickou plenu na čtvrtinu – dobře chytí případnou nehodu a snadno se vypere.
 • Nechte při přebalování miminko chvíli volně prokopat – v chladných měsících dejte miminku na nožky ponožky, nebude  ztrácet tak rychle teplotu a bude mu volný pohyb příjemnější. 10 minut volnosti prospěje jak pokožce na zadečku, tak břišním svalům miminka a většinou i jeho střevům :-).
 • Čerstvé miminko při přebalování nezdvihejte za nožičky, ale jemně nakulte jednou rukou zadeček na bok a vyndejte druhou rukou použitou plenu. Očistěte pokožku pod plenkou a miminko zabalte do čisté plenky (malá miminka zase nakulením zadečku na bok, ne držením za nožičky).

2. Je lepší voda nebo vlhčené ubrousky?

 

 • Pro běžnou péči je pro pokožku miminka nejlepší omýt zadeček čistou vodou.
 • Vlhčené ubrousky jsou vhodné na cesty a všude tam, kde není snadný přístup k čisté vodě pro očištění dětské pokožky. Pokud má miminko zadeček červený, doporučujeme se vlhčeným ubrouskům na čas vyhnout – chemické látky zvyšují podráždění pokožky a většinou opruzení jen zhoršují.
 • Každopádně po očištění zadečku – ať už vodou nebo vlhčenými ubrousky – je důležité pokožku OSUŠIT!  Suchá a čistá pokožka pod plenkou pomáhá předcházet podráždění a opruzeninám.

3. Mazat či nemazat? A čím mazat?

 • Zdravou pokožku není třeba po očištění mazat.
 • Pokud je pokožka pod plenkou podrážděná, lehce zarudlá, nejlepší terapií je nechat co nejvíce větrat.
 • Pod plenku doporučujeme použít na běžné ošetření krém typu Infadolan, kalciová mast, mandlový olej.
 • Mast s obsahem zinku doporučujeme používat jako léčebnou, pokud dojde k opruzení (pravidlo pro léčbu opruzenin: na mokvající pokožku vysušující přípravky – tj. právě zinek, na suchou pokožku promašťující krémy – tj. bez zinku, např. infadolan). Naší snahou je zdravá pokožka dítěte, která si zachovává přirozenou ochrannou funkci a funkčnost.

4. Jak často miminko přebalovat?

 • Ideální je, pokud můžete přebalit, jakmile je plenka znečištěná. Kůže tak není vystavena působení močoviny a stolice, v případě papírových plen i chemických absorbérů. V tomto jsou látkové plenky velmi nápomocné, protože kontrola plenky je velmi snadná a rychlá (sáhnete bokem do pleny a víte).
 • U papírové pleny poznáte, že je použitá, tak, že buď je v ní hmatný gel (čistá papírová plena žádný gel neobsahuje, jen absorbér polyakrylát). Papírová plena po použití miminkem je také většinou cítit (chemická reakce absorbéru a moči).
 • Obecně se udává, že novorozená miminka se přebalují cca 10x za den, děti starší 6 měsíců cca 6-8x za den.
 • Z hlediska rozkladu moči v pleně je hygienický interval přebalování cca 3 hodiny.Japonská studie zaměřená na souvislost mezi infekcemi močových cest u dětí a intervalem přebalování upozornila, že zdravé děti byly přebalovány cca 7,5 krát za 24 hodin, zatímco děti s infekcemi močových cest 4,7 krát za 24 hodin. Čím déle má dítě papírovou plenu na těle, tím snadněji se v ní množí bakterie – při dlouhém intervalu přebalování je takové dítě vystaveno statisticky významnějšímu riziku, že onemocní infekcí močových cest, oproti dítěti, které je přebalováno po cca maximálně 3 hodinách.
  (zdroj: www.health.am/ab/more/urinary-tract-infection-in-infants)

5. Jak tedy předcházet opruzení?

A. časté přebalování, po stolici co nejdříve (u novorozených miminek, která často jen ukáknou, stačí u látkových plen vyměnit jen separační plenku za čistou)

B. omývat kůži čistou vodou

C. důkladně kůži po očištění osušit (i po očištění vlhčenými ubrousky!)

D. když už dojde k podráždění pokožky:

 • přestat na pokožku používat kupované vlhčené ubrousky
 • mazat pokožku podle pravidla mokvavé vysušujeme, suché promašťujeme
 • co nejvíce nechávat miminko bez plenky (ideální doba je denní spánek – pod dítě dáme nepromokavou podložku a na ní savý ručník, miminku mezi nožky dáme jen složenou čtvercovou plenku. Při zavrtění miminka zkontrolujeme suchost plenky a v případě potřeby jemně vytáhneme použitou čtvercovku a případně vložíme čistou nebo necháme miminko jen na ručníku či větší vícevrstevné plence.
 • pořiďte si léčivou vlnu – ovčí rouno na zadeček a vystřihněte potřebný kus. Ten přiložte na bolavou pokožku před tím, než dítě zabalíte do pleny. Rouno vytvoří vzduchovou kapsu a urychlí hojení pokožky. S rounem na léčbu opruzenin máme u dětí skoro zázračné zkušenosti, doporučujeme!

Přejeme vašim i našim miminkům zadečky jako z alabastru!

Markéta, Látkovky.cz

5_tipu_prebalovani

Licence Creative Commons

Přebalování miminek – Látkovky.cz, jejímž autorem je Markéta Bumbálková, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .

Vytvořeno na základě tohoto díla: latkovky.cz/blog

Categories: BLOG