Co je to PUL, Eco PUL a kde se vzal Air+ PUL

PUL je zkratka pro Polyurethane Laminate – laminaci polyuretanem. Polyuretan je polymer s vlastnostmi jako je lehkost, pružnost, pevnost a otěruvzdornost.  Látky s PUL jsou voděodolné, takže jsou ideální na výrobu svrchní kalhotek pro látkové pleny.

Navíc, PUL látky, které používají výrobci látkových plen, jsou i prodyšné, paropropustné. To znamená, že podle síly laminace mohou být kalhotky více či měné prodyšné (rozuměj také – mohou to být větší či menší „držáci“).

eco-pul-color-set

Na trhu se vyskytují různé druhy, někteří výrobci si nechávají dělat PUL přímo na zakázku s vlastními vzory. Zemí nádherných vzorů a možností jsou USA – odtamtud pochází i Eco-PUL™. S tím se setkáte u českých výrobců nejčastěji.

ecopultextilesLátka na svrchní kalhotky je většinou složena z lehoučké polyesterové pleteniny, na který se nataví tlakem a teplem tenká elastická vrstva polyuretanu. Používá se i malá vrstva lepidla bez organických rozpouštědel. Někdy se můžete taky setkat s označením TPU místo PUL.

Co to znamená prodyšnost PUL?

To, že je vrstva PUL prodyšná, neznamená, že si jí můžete naplácnout na obličej a dýchat skrz ní – to nefunguje (vyzkoušela jsem to). Prodyšnost PUL znamená, že membrána propouští ven teplo a vlhko – a to je u látkových plen důležitá vlastnost, kterou chceme.

Jak se o PUL starat?

V zásadě úplně normálně, jako o plenky – můžete prát na 60 v běžných pracích prostředcích. Můžete sušit na jemný program v sušičce. Většinou to ale u svrchních kalhotek není vůbec nutné – PUL schne velice rychle na vzduchu. Do sušičky to má smysl, pokud máte nějaké plenky vše v jednom se všitou savou vrstvou. Svrchní kalhotky osobně doporučuji do sušičky raději nedávat – zbytečně se zkracuje jejich životnost.

Výrobce Eco-PUL nedoporučuje používat dlouhodobě ocet, bělidla, ani bělidla na bázi kyslíku (což je náš oblíbený perkarbonát) – pokud jsou používány pravidelně, může dojít k poškození PUL vrstvy.

A co je to Air+ PUL?

air-plus-finalAir+ je také laminace polyuretanem na polyesterovou pleteninu – folie funguje jako membrána s vysokými hodnotami prodyšnosti a přitom vynikající nepromokavostí (prodyšnost RET 10 Pa.m2/W a voděodolnost >10 000 mm). Je vyroben v Evropě (z větší části přímo v ČR) v pestré škále vzorů v limitovaných edicích vyrobených pouze pro značku Anavy.

 

Ze zkušeností našich zákaznic hodnotíme Air+ jako velice prodyšný materiál (pamětnice z počátku 21. století si připomenou super prodyšný PUL od imsevimse), vhodný na léto, vhodný na časté přebalování, ideální pro citlivou pokožku dětí. Zákaznice často referují, že jim plenky a svrchní kalhotky z Air+ provlhají, protože jsou třeba zvyklé přebalovat po delších časových intervalech, a membrána propustí díky své vysoké paroprpoustnosti vlhkost. Potom to vypadá, že je s materiálem něco špatně a nefunguje – PUL je ale v tomto případě úplně v pořádku a řešením je buď přidat savou vrstvu, nebo přebalovat dítě častěji, podle jeho potřeb. Rozhodně bych nedoporučila svrchní kalhotky a AIO plenky z Air+ na noc a na cestování, kde očekáváme jistotu i při delším intervalu přebalování. Na denní používání je ale Air+ super.

Užijte si látkování!
S láskou

PODPIS-MARKETA-BILA

 

Categories: BLOG