Co je to PUL, Eco PUL a kde se vzal Air+ PUL

PUL je zkratka pro Polyurethane Laminate – laminaci polyuretanem. Polyuretan je polymer s vlastnostmi jako je lehkost, pružnost, pevnost a otěruvzdornost.  Látky s PUL jsou voděodolné, takže jsou ideální na výrobu svrchní kalhotek pro látkové pleny.

Navíc, PUL látky, které používají výrobci látkových plen, jsou i prodyšné, paropropustné. To znamená, že podle síly laminace mohou být kalhotky více či měné prodyšné (rozuměj také – mohou to být větší či menší „držáci“).

eco-pul-color-set

Na trhu se vyskytují různé druhy, někteří výrobci si nechávají dělat PUL přímo na zakázku s vlastními vzory. Zemí nádherných vzorů a možností jsou USA – odtamtud pochází i Eco-PUL™. S tím se setkáte u českých výrobců nejčastěji.

ecopultextilesLátka na svrchní kalhotky je většinou složena z lehoučké polyesterové pleteniny, na který se nataví tlakem a teplem tenká elastická vrstva polyuretanu. Používá se i malá vrstva lepidla bez organických rozpouštědel. Někdy se můžete taky setkat s označením TPU místo PUL.

Co to znamená prodyšnost PUL?

To, že je vrstva PUL prodyšná, neznamená, že si jí můžete naplácnout na obličej a dýchat skrz ní – to nefunguje (vyzkoušela jsem to za vás). Prodyšnost PUL znamená, že membrána propouští ven teplo a vlhko – a to je u látkových plen důležitá vlastnost, kterou chceme. Video s prodyšností můžete shlednout u Bamboolika na youtube.

Jak se o PUL starat?

V zásadě úplně normálně, jako o plenky – perte na  60 v běžných pracích prostředcích. Můžete sušit na jemný program v sušičce – vždy ale zkontrolujte štíte s údržbou od výrobce. Kvalitní PUL má sušičku povolenou. Většinou to ale u svrchních kalhotek není vůbec nutné – PUL schne velice rychle na vzduchu. Do sušičky to má smysl, pokud máte nějaké plenky vše v jednom se všitou savou vrstvou. Svrchní kalhotky osobně doporučuji do sušičky raději nedávat – zbytečně se zkracuje jejich životnost. Pokud se už pro sušičku rozhodnete, dávejte pozor při vyndavání „za horka“ – tam je největší riziko, že natáhnutím PUL poškodíte. Ideální je vybírat sušičku až po vychladnutí (ale to se zase prádlo hůř skládá… takže já doporučuji vzduch 🙂 ).

Výrobce Eco-PUL nedoporučuje používat dlouhodobě ocet, bělidla, ani bělidla na bázi kyslíku (což je náš oblíbený perkarbonát) – pokud jsou používány pravidelně, může dojít k poškození PUL vrstvy.

A co je to Air+ PUL?

air-plus-finalAir+ je také laminace polyuretanem na polyesterovou pleteninu – folie funguje jako membrána s vysokými hodnotami prodyšnosti a přitom vynikající nepromokavostí (prodyšnost RET 10 Pa.m2/W a voděodolnost >10 000 mm). Je vyroben v Evropě (z větší části přímo v ČR).

Ze zkušeností našich zákaznic hodnotíme Air+ jako velice prodyšný materiál (pamětnice z počátku 21. století si připomenou super prodyšný PUL od imsevimse), vhodný na léto, vhodný na časté přebalování, ideální pro citlivou pokožku dětí.

Zákaznice občas referují, že jim plenky a svrchní kalhotky z Air+ provlhají, protože jsou třeba zvyklé přebalovat po delších časových intervalech, a membrána propustí díky své vysoké paroprpoustnosti vlhkost. Potom to vypadá, že je s materiálem něco špatně a nefunguje – PUL je ale v tomto případě úplně v pořádku a řešením je buď přidat savou vrstvu, nebo přebalovat dítě častěji, podle jeho potřeb.  Někdy také může být na vině také příliš těsné oblečení děťátka, které vytváří tlak na plenu. Nebo v šátku či autosedačce nebo u sedícího batoláka – tam musíte už dbát na správné přebalování a dostatečnou savost plenky (A ne, jedna čtvercovka fakt nestačí. Ani novorozenci – leda, když přebalíte ještě „za tepla“).

Air PUL bych přirovnala k vlňáčkům – a podle toho je potřeba také přebalovat. Je to to nejlepší, co můžete na trhu s PUL najít, ale je potřeba přizpůsobit tomu přebalování /podle potřeby dítěte, tedy po vyčurání, nebo když přebalujete podle hodinek, tak holt dávat hodně savé plenky…/.

Rozhodně bych nedoporučila svrchní jednovelikostní kalhotky a AIO plenky z Air+ na noc a na cestování, kde očekáváme jistotu i při delším intervalu přebalování. Na denní používání je ale Air+ super.  Zajímavá je v této souvislosti ale zkušenost s natahovacími PUL svrchními z Air+ na noc, která je naopak podle ohlasů maminek pozitivní, protože natahovačky zabraňují zase protečení kolem nožiček a v pasu. Ale noční plena musí být dobře vycpaná.

***

Různé druhy PUL mají společnou nepropustnost a prodyšnost – všechny jsou 100% nepropustné pro vodu, ale liší se prodyšností čili paropropustností. Čím prodyšnější, tím přísnější budou svrchní kalhotky na dostatečnou savost plenky – zjednodušeně.

Užijte si látkování!
S láskou

PODPIS-MARKETA-BILA

 

 

 

 

 

PS: Pokud si chcete vyzkoušet, zda máte membránu PUL neporušenou a kalhotky jsou tak v pořádku (jenom třeba dáváte málo savé pleny), vyzkoušejte test s vodou. Jak na to se můžete podívat na videu na youtube od Anavy.

 

Categories: BLOG