Dítěti je rok a chci začít používat látkové plenky – není už pozdě?

Tuto otázku slýchám a čtu ve Vašich e-mailech často. Kolem 6 měsíců už začíná být režim s miminkem zaběhnutý a tak je čas se na chvíli zastavit a třeba popřemýšlet o možnosti používat látkové plenky.

Ještě pořád mnoho maminek neví o moderních látkových plenkách před narozením svého miminka nedozví, nebo mají zkreslenou představu o náročnosti jejich používání a strach, že to nezvládnou.

Děťátko kolem roku je vděčným adeptem na přechod na látkové plenky – často plánuje maminka používat pak látkové plenky i pro budoucího sourozence a s tím látkové pleny i kupuje.

Jaké plenky tedy vybírat pro roční batole?

Nejekonomičtější varianta bezesporu zůstává kombinace svrchníc h kalhotek a vícevrstevných plenek.

Testovací sada, ve které si nakombinujete 2 ks svrchních jednovelikostních kalhotek a 12 ks vícevrstevných plenek, Vás tak přijde na cca 1200,- až 1300,- Kč.

Pro ty, kdož rádi čísla:

Když bychom počítali, že dítě bude v plenkách ještě 10 měsíců (což většinou bývá i delší dobu), jde o investici 130,-/měsíčně, cca 35 Kč týdně, 5 Kč denně :-). Vlastně tak za cenu jedné papírové plenky získáte materiál na přebalování na celý den. Takže i v jednom roce dítěte se i ekonomicky vyplatí začít.

Tato varianta většinou předpokládá používání papírové pleny na noc – v noci totiž děťátko většinou močí vydatněji a jedna vícevrstevná plenka celonoční zátěž u drtivé většiny dětí nepobere.

U dětí, které se začínají kolem roku odplenkovávat (většinou „absolventi“ bezplenkové metody ) někdo už přistupuje i k ukládání dítěte bez plenky a kolem 23-24 hodiny vysazení na nočník a následně přebalení do plenky „pojistky“ může i na noc stačit varianta vícevrstevná plena + svrchní kalhotky.

Často také maminky (tatínky nediskriminuji, ale v 99,9% případů plenky pro dítě vybírá jeho maminka) volí kombinaci s kalhotkovými jednovelikostními plenkami, jako jsou bamboozle TotsBots nebo Anavy OneSize. Nebo pro snadné přebalování volí plenky vše v jednom AIO (zkratka z anglického all in one nappy). Tyto plenky bývají nejčastěji jednovelikostní, protože jsou samy o sobě dražší a jedna velikost od narození po nočník jejich používání výrazně ekonomizuje. Mezi nejoblíbenější AIO plenky pro batolata patří BumGenius kapsovky, TotsBots Easyfit na suchý zip a Anavy Easy.

A co nočník a látkové pleny – půjde to rychleji?

Velmi častým lightmotivem bývá u rodičů také fakt, že doufají, že látkové plenky pomohou jejich dítěti dříve se naučit na nočník. Že dítě bude cítit mokro a bude mu to nepříjemné a bude se chtít plenky samo zbavit. Bohužel musím po 8 letých zkušenostech konstatovat, že látkové pleny nejsou v případě nočníku samospasitelné. Je potřeba, aby rodič dítě přebaloval co nejdříve po vyčurání, aby si tak dítě znovu zafixovala akci čurám s reakcí čistá plínka. Mokrá plínka sama o sobě pro dítě není impulsem vůbec k ničemu.

Není tedy nereálně dítě odplenkovat v klidu a bez scén ještě před nástupem období vzdoru, ale klade to nároky na pečujícího rodiče v tom smyslu, že se musí naučit vnímat potřeby dítěte. Látkové plenky mu k tomu pomůžou, protože kontrola pleny je snadná a nezaměnitelná – sáhnete nohavičkou bokem a cítíte plenku buď suchou nebo mokrou. A když mokrou, tak přebalíte.

Pokud ale chcete čekat, až si dítě začne říkat samo, látkové pleny mu v tom příliš nepomůžou a jen výjimečně to dokáže dítě mladší než 2-2,5 roku. Stejně, jako učíme dítě jíst samostatně, musíme mu pomoci naučit samostatně udržovat čistotu.

Pomůžou tedy látkové pleny k odplenkování?

Občas mám pocit, že ta mokrá plenka útočí na cosi atavistického v mojí hlavě – jakmile vím, že dítě má počuranou látkovou plenu, ihned přebaluji. Ale u počurané, na dotek jakoby suché, papírové pleny tohle intenzivní nutkání nemám a chápu, že někdo v klidu nechá dítě v papírové plence klidně půl dne. Náš instinkt je totiž v klidu, kdežto mokrá látka ho vyburcuje k akci :-).

Categories: BLOG