Jak prát bambusové pleny

Ohledně praní bambusových plenek najdete na internetu spoustu různých informací. Často i protichůdných.

Někde, že se nesmí používat ocet. Jinde zase, že ocet je ok. Na bambus nesmí přijít soda – nebo jedlá soda? Pojďme se na to podívat, v čem se vlastně dají prát bambusové pleny.

jak_prat_bambusove_pleny

Soda, ocet, kyselina citronová & bambus

Osobně znám nejpodrobněji situaci u Totsbots bambusek – výrobce nedoporučuje používat JEDLOU SODU, tedy hydrogenuhličitan sodný.

Soda na praní, tedy uhličitan sodný, je běžnou součástí snad všech pracích prášků – bambusu by vadit neměla.

Dále nedoporučuje používat ocet – toto má i na štítku u bamboozlí. V diskusích se ale například čeští výrobci bambusových plenek vyjadřovali, že ocet nevadí. Moje osobní zkušenost je, že když dávám ocet do posledního máchání (cca glo glo octa do přihrádky na aviváž), pleny nevykazují ani při dlouhodobém používání žádnou vadu. Shodneme se tedy, že není vhodné do octa pleny namáčet a ponechávat bambus kyselému prostředí příliš dlouho vystavený.

cedulka_tots

Toto platí i o kyselině citronové – i ta může narušovat bambusovou viskozu při nemírné expozici (některé návody třeba doporučují namočit plenky pro odvápnění do horkého roztoku kyseliny citronové – to by mohlo být pro bambus konečné řešení, na to POZOr!!!) .

iintenzivním praním může dojít k poškození materiálu a pak následuje pelichání – ale tato vada se dosud projevovala pouze u klasického dlouhého froté. U bambusového flauše ani veluru jsme toto nezaznamenali (ani v diskusích na internetu ani v reklamacích). U krátkého jemného froté, jako mají bambusky stretch, se to objevilo za 3 roky asi u 3 zákaznic v celé ČR a SK (osobně si tipuji jako viníka spíš tu vyvářku… tu na bambus opravdu velmi nedoporučuji!).

Sama mám v plenkové výbavě drtivou většinu plen z bambusu, kvůli jeho výborným vlastnostem a savosti – peru v perkarbonátu, mýdlovém slizu, komerčních prášcích, střídám to. Do máchání občas přidám pro desinfekci ocet. Vodu máme extrémně tvrdou, ke každému praní přidávám odměrku uhličitanu sodného, tedy sody na praní. Pleny takto peru a používám už 10. rok a bambus je v pořádku.

Z pracích prostředku po negativních zkušenostech zákaznic nedoporučuji značku Ecover. Zákaznice si stěžovaly na hrubé pleny, 9/10 reklamací poškození bambusu bylo práno právě v Ecoveru, takže proto.

Ještě je potřeba zmínit bambusové mušelinové čtverce, interlock – tento materiál je potřeba prát na 40oC, jinak se velice významně sráží. Mám bambusové mušelinové plenky, kde z původního rozměru 70×70 mi zůstalo 40×70. Jsou skvěle savé, sražení jim na fukčnosti neubralo – ale prala jsem je právě s ostatnimi plenami na 60oC, což způsobilo postupné srážení.

DOPLNĚNÍ – pokud chcete používat bambusové mušelinky na přebalování, musíte je prát stejně, jako ostatní pleny, tj. na 60oC. Teplota praní na 40oC je pro potřeby přebalování dlouhodobě z hygienického hlediska nedostatečná. Tyto pleny se při praní na vyšší teplotu srazí, s tím je nutné počítat a není to následně důvod k reklamaci.Správný postup praní bambusových plen najdete na konci článku.

Srážlivost bambusu

Na srážlivost je třeba u bambusu obecně potřeba upozornit. Kalhotkové pleny renomovaných značek mají povolenou 60, ale v průběhu let se prostě srazí o trochu jakákoli značka, podle mojí zkušenosti (některé totsbots bambusky a babyidea vkládačky mám 7 let :-), takže mohu porovnávat). Není to ale nic, co by plenu znehodnotilo (časem sem zkusím dodat porovnávací fotky). Srážení je obecně známá vlastnost bambusové viskozy, které patrně nejde při praní na víc, jak na 40, zabránit. Praní na 40 je ovšem pro přebalování nedostatečné. Pokud chcete savost bambusu, počítejte postupem času se srážením plenek (někteří výrobci s tím počítají při střihu, jiiní šijí z vysráženého materiálu – ale v horizontu let se i tak bambus bude trochu srážet. Tam, kde se kombinuje více materiálů, to časem může působit krabacení – vnitřní bambusová vrstva se srazí více, než vnější bavlněná, např. u vkládaček.).

Bělejší, než bílá, není plence milá

Líbí se mi, jak třeba Totsbots zdůrazňuje, že bílá není důležitá (a možná proto dělali barevné bambusky :-D) – pleny jsou tu od toho, aby se do nich kadilo. Přijdou k nějakému tomu fleku. Jak ho odstraníte, tak do 24 hodin tam bude nejspíš nový flek… Intenzivní pravidelná snaha mít běloskvoucí plenky vede k jejich časnému zničení. Mám osobní zkušenost, že všechny fleky se dříve, nebo později vyperou prostě samy, opakovaným praním (a že pleny perete x násobně častěji, než jakékoli jiné prádlo – které tričko perete po dobu 2 let 3x týdně? ). Pokud pak chcete plenky prodat a chcete je mít bez fleků, můžete použít k vybělení před prodejem jednorázově perkarbonát – jednou to snese téměř jakákoli látka (vlna ne – tu perkarbonát sežere :-).

http://moderni-pleny.cz/blog/post/8-jak-prat-plenky-totsbots

Můj postup praní bambusových plen

Pokaděnou plínku očistím od zbytků stolice (použila jsem separačku = hurá, jde to snadno, nepoužila = škrabka na těsto nebo stará slevová kartička pomůže), přemáchnu a když mám čas, namydlím jádrovým mýdlem nebo žlučovým mýdlem (nebo normálním klasickým – co mám prostě po ruce) a hodím do kýble. Skladuji na sucho, mám hodně AIO plen. Peru 1x za 2-3 dny. Pleny dám do pračky, spustím rychlý cyklus (15 min, praní + máchání). Pak zapnu hlavní cyklus (nejdelší bavlna, předpírka, přidání máchání). Do předpírky dávám trochu komerčního prášku a sodu. Do hlavního praní perkarbonát s taedem (mám předem smíchaný jako prací prášek) a sodu. Na máchání nepoužívám většinou nic. Předpírku dávám až u batolete na normální stravě, protože moč je už agresivnější a pleny k důlkadnému vyprání potřebují jiný přístup, než u kojence (u kojence k dokonalému vyprání stačilo spustit samostatné máchání a pak hlavní cyklus bez předpírky). V období růstu zubů, kdy je moč ještě agresivnější, dávám do prvního rychlého praní desinfekci – střídám ocet a sanytol (ten dávám, když nestíhám pleny vyprat po 2,5 dnech – nebo podle „čichu“). Krátký cyklus je na 30 stupňů, hlavní praní je pak na 60.

Pleny jsou takto dobře vyparné, beze zbytků močoviny – a to i velmi savé bambusové noční pleny, které mají hodně vrstev. Důležité je také pračku nepřeplňovat, aby se pleny dobře promáchaly – u úsporných praček tohle s plenkami bývá občas problém.

Životnost bambusových plen a běžné opotřebení

V každém případě jsou pleny, vystavené agresivní moči a stolici, velmi často prané, takže na látku jsou kladené vysoké nároky. Pokud použijete sušičky, snížíte si životnost plen podle mých experimentů minimálně o 1/3 (mám sušičku 4 roky, 5 let jsem předtím jen sušila na vzduchu – takže vidím jak na plenách, tak na oblečení zejména dětí, jak se látka rychleji ničí a rozpadá, například trička už po sebě od sušičkové ery děti nedědí, protože se na nich udělají dírky po roce používání… a to je neperu tak často a už vůbec ne na 60, jako plenky. A nesuším je 3x týdně v sušce, samozřejmě.). Je dobré s tím počítat – sušička je velký komfort, ale daní je snížení životnosti látky, respektive rychlejší opotřebení.

Budu ráda, když mi o svých zkušenostech s praním bambusových plen nebo látkových plen obecně napíšete!

 

Markéta

 

Categories: BLOG