> kolik čeho

Kolik čeho?

Kolik plen budu pro dítě potřebovat?

Záleží na tom, jak často chcete prát a jaké máte podmínky k sušení (čím horší podmínky k sušení, tím delší interval, než budou suché čisté pleny k dispozici).

Pomůcka: spočítejte si, kolik plen použijete na 24 hodin, vynásobte počtem dní, za které chcete prát a přičtěte jeden plenkoden navíc, protože plínky musí taky někdy schnout (mění se v případě používání sušičky)….

Pozn: Tento interval se mění, jak dítě roste. Zpočátku novorozence přebalujete třeba i 10x denně, protože často kaká a čurá. Starší miminko, které má jednu či dvě stoličky denně, přebalujete cca 6 – 8x podle jeho denního režimu, zhruba po 3 hodinách.

Podle našich zkušeností se do pračky na 4 kg prádla se vejde max. 12 – 15 kalhotkových plen (tak, aby se prádlo ještě dobře vypralo). U hodně savých plen se doporučuje plnit pračku do ¾, aby se plenky dobře vypraly (konopný, bambusový flauš).

Příklad: Chci prát jednou za tři dny. Přebaluji 5-7x denně. Na tři dny potřebuji cca 20 plen + 6 plen na den schnutí. S přehledem by mi mělo stačit 28 plen, i s rezervou. Nemusím si pořizovat všech 28 kalhotkových, na pohodlí stačí 18-22 ks, rezervní plenky mohu vyřešit čtvercovkovou klasikou či zavazovací plenkou Disana s vkládací plenečkou nebo ekonomické vícevrstevné plenky, které se dají pak použít i jako vycpávka do kalhotkových plen např. na noc či do kapsovek… Prostě nějak finančně míň náročně. Takové „rezervní“ plínky pak mohu používat třeba na doma, nebo na krátkou dobu přebalení /např. když se mimi pokaká půl hodiny před koupáním / kojením / spaním a není možné ho nechat rozbalené, použijte čtvercovku místo luxusní a savé kalhotové plínky.

Obecně udávají výrobci jednotlivých systémů tyto počty:
– 18 – 22 kalhotkových plen
– 24 vícevrstevných
– 30 ks froté čtvercových
– 60 klasických čtvercovek

Látkujete-li se dvěma dětmi – ať už dvojčaty nebo sourozenci – , není nutné počty zdvojnásobovat. Stačí cca o 1/3 více plen, protože budete prát častěji. A u dvojčat není potřeba ani dvojnásobný počet svrchních kalhotek, u sourozenců zase mladší nejspíš podědí menší velikost po starším… (A taky to chce větší pračku, jak na 4 kg prádla).

Dostatek plen je základem úspěchu a pohody. Jenom tak nebudete muset sahat po jednorázové pleně, nebudete muset čekat do noci, až se prádlo vypere, abyste ho pověsili, protože jinak nebude zítra do čeho balit a podobně…

Pamatujte, že naše rady vycházejí z našich vlastních zkušeností a zkušeností jiných rodičů a jsou tudíž subjektivní. Všechny systémy jsme vyzkoušeli a pokud budete chtít, můžeme se s vámi o naše zkušenosti podělit a pomoci najít vám vaši ideální kombinaci.

UNIVERZÁLNÍ IDEÁLNÍ PLENKA NEEXISTUJE.
KAŽDÝ JSME JINÝ A STEJNĚ TAK KAŽDÉ MIMINKO JE ORIGINÁL.

© 2007, Látkovky.cz  

.