> plenky

Jak si vybrat plenky

Než začneme vybírat, je důležité odpovědět si na několik otázek, které nám pomohou ujasnit si priority a nasměrují nás na vhodné typy plenek:

1) Kde budu sušit?

Od toho se odvíjí potřebný počet plenek – když suším v sušičce, nebudu tak dlouho čekat na čisté plenky, stačí mi jich míň. Když suším venku, je třeba počítat s cca 24 hodinami na uschnutí – což je většinou přehnané, ale zato se spolehlivou rezervou i pro vlhké podzimní dny, kdy obecně schne prádlo špatně.

2) Jakou máme doma tvrdost vody?

>> pomůcka při volbě materiálu plenky – froté plínky ve tvrdé vodě hodně hrubnou; představte si to asi jako ručníky bez použití aviváže. Podle zkušeností rodičů se tomu částečně dá odpomoci přidáváním máchadla od firmy Missiva, případně octa k máchání, nebo sody k prací vodě – je třeba vyzkoušet

3) Chci plínku z materiálů co nejšetrnějších k miminku i k životnímu prostředí?

>> nejvíc „eko-friendly“ k dítěti i prostředí jsou materiály biobavlna a bambus – pěstovány bez použití pesticidů

4) Kolik peněz mohu / chci za látkové pleny utratit, resp. jak důležitou roli pro mě hraje cena?

ceny jsou různé – start se dá pořídit od 1,5 do 8 tisíc – je dobré si hned na začátku říct, kolik jsme ochotni do toho investovat, případně určit, jakou váhu tato položka pro nás má.

Pomůcka pro výpočet „rentability“: ceny moderních kalhotkových plenek se pohybují cca kolem 300,-/ks, což je asi jako cena jednoho balíku jednorázovek >> za první půlrok přebalování do jednorázovek utratíte minimálně okolo 5-6 tis, později o něco méně, jak se normalizuje stolice a zvětšují se intervaly mezi vylučováním… Jednovelikostní použijete částečně i pro další dítě, vícevelikostní využijete 100% i pro další dítě – takže tam budou pořizovací náklady již nulové.

Pro zajímavost: srovnávací tabulka nákladů při používání jednorázových a látkových plen (link na ROSA)

5) Chci jednu plínku od narození po nočník nebo vícevelikostní plenka?

oboje má svoje klady i zápory, záleží na preferencích a potřebách:

jednovelikostní systémy:

+ : investuji jenom jednou, ekonomičtější varianta

: miminko roste a s ním se mění i jeho potřeby > plenku je tomu třeba přizpůsobit, např. vkládáním dodatečné savé plenečky, což zase zvyšuje objem pleny; na novorozenci působí jednovelikostní plenky vždy objemně, některé typy více, některé méně; plenky se více opotřebují, vydrží cca max. 2 děti

Typy plen: Popolini UltraFit, OneSize ; Disana zavazovací plenka ; Totsbots vel. 2 na snappy sponku, Tots Bamboozle vel. 2 na patentky, Imsevimse biofroté a bioflanel, Babyidea: zavazovací, čtverce ;  Mommys Touch: kapsové plenky a vše v jednom plenky; BumGenius: kapsové plenky, vícevrstevné vel. 2, pokud používáte se snappi sponkou

vícevelikostní systémy:

+: velikostně sedí lépe v každém věku, na novorozenci nepůsobí tak objemně ve srovnání s jednorázovkou, plenky vydrží více dětí, díky kratší době používání jsou zachovalejší – dají se po jednom dítěti dobře prodat (zejména o vel. 1 je velký zájem a velmi dobře se prodává z druhé ruky)

: většinou vyšší pořizovací náklady oproti jednovelikostnímu systému > je třeba pořídit dvoj-(bambinomio, totsbots, popolini Komfort 2v1, TwoSize, Kapsovky) troj- (imse vše v jednom) násobek plen, podle značky, kterou si vyberete
6) Je pro mě důležitý objem plenky na miminku, resp. bude mi vadit velký objem plenky na miminku?

>> pomůcka k volbě jednovelikostního či vícevelikostního systému – někdy mají rodiče pocit, že se mimi nemůže v příliš objemné plínce hýbat a proto má prdíky. Miminkům, narozdíl od rodičů, většinou velký objem plen nevadí, prdíky mají i v tenoučkých jednorázovkách – jde o problém trávení a ne hybnosti. Navíc, širší střih mezi nožičkama u jednovelikostní plenky spolehlivě automaticky zajistí abdukční balení – vhodné i jako prevence v případě, že máte v rodinné anamnéze kyčelní luxace. Velký objem plenky na mimi také budí více pozornosti okolí.

Rodiče tento bod často řeší nakombinováním jednovelikostních a vícevelikostních plen – štíhlejší vícevelikostní plenku na dobu aktivního bdění, aby mělo miminko volnost pro kopání nožkami, abdukční jednovelikostní plenu na dobu odpočinku, šátkování, spánek. Tím se rozloží i náklady na plenkovou výbavu.

7) Chci plenky raději na suchý zip, patentky, nebo na snappi sponku nebo je budu skládat?

* suchý zip je v zapínání nejpodobnější jednorázovým plenkám, nejjednoduší manipulace; sucháče občas některá batolata rádi rozepínají a z plínky utíkají. Velmi dobře drží, když necháváte dítě běhat jen v samotné pleně bez svrchních kalhotek (např. v létě pro větší prodyšnost, když nechcete vytírat loužičky). U batolat je dobré to ještě pojistit snappi sponkou (jde u froté plen, nikoli u flanelových) pro snížení možnosti nekontrolovaného odplenkování. Před praním je nutné suché zipy zapínat (většina plenek má “prací” lepítkové pojistky), aby se do nich nenachytaly nitky a nezkracovala se zbytečně jejich životnost. Ze zkušenosti rodičů u většiny značek suché zipy po jednom dítěti stále „suchají“.

* zapínání na snappi sponku je jednoduché i pro nepříliš zručné rodiče, mimču se plínu nepodaří samotnému tak snadno rozepnout.  Angličané snappi sponce říkají, že je “toddler-proof”, což je něco jako “batoletivzdorná” . Při běhání se samotnou plenkou bez svrchňáčků se ale okraje plenky “propadají” a plenka tak dobře nedrží – lepší je její použití se svrchňáčkama (u ležících dětí je to jedno), tzn. nenechávat dítě běhat v pleně zapnuté na snappku bez svrchních kalhotek.

* patentky jsou pohodlné, trvanlivé – při praní se neopotřebovávají. Při běhání bez svrchňáčků se okraje “propadají” a plenka sjíždí, podobné jako u snappi sponky. Někdy mají potíže se zapínáním patentek tatínkové s velkýma rukama (u tatínků bývá obecně nejoblíbenějším typem zapínání suchý zip).

* vícevrstevné a čtvercové plenky se musí před použitím složit – vícevrstevné jsou jednodušší, dají se předpřipravit do svrchňáčků a pak je nandání stejně jednoduché, jako jednorázovka. Není možné je nechat bez svrchních kalhotek aniž by byly zajištěny snappi sponkou.

8) Chci kalhotové pleny nebo budeme plenky skládat?

* kalhotkové pleny

= látkové pleny tvarem podobné jednorázovkám, které funkčně nahrazují klasické čtvercovky. Mohou se zapínat na suchý zip, patentky či snappi sponku. Kalhotková plena je stále plena a potřebuje svrchní kalhotky. Díky jemným gumičkám v nohavičkách z plenky neunikne na svrchní plenkové kalhotky stolice, většinou tak stačí 2 ks svrchních kalhotek (u novorozenců 2 – 3 ks). Manipulace s plenkou je jednoduchá po všech stránkách – nandání na dítě, věšení na šňůru i skládání do skříně > suchou plenku ze šňůry stačí jen přeložit a je hotovo. Pleny se nežehlí

.

* rovné, vícevrstevné či čtvercové pleny

= buď čtvercové nebo obdélníkové pleny z různých materiálů (froté, bavlněný kepr, pletenina, klasická čtvercovka). I tyto pleny potřebují svrchní kalhotky. Při používání na rovno je sice balení málo objemné, ale při stolici dojde k zašpinění vnitřní strany svrchních kalhotek, které je tak třeba přeprat >> pro novorozence je třeba 4-5 ks, pro starší dítě 3 – 4 ks. Po usušení se musí složit do příslušného skladu, než je dáte dítěti. Ze čtvercových plínek je možné skládat balení, které vytvoří “nohavičky”, takže stolice většinou neunikne na svrchní kalhotky (novorozenecký sklad, balení na draka). S trochou cviku to není složité. Žehlit není potřeba ani tyto plínky.

* tvarované plenky

na rozhraní se nachází plenky zavazovací a plenky Haipa-Daipa. Musí se trochu skládat, ale dají se z nich pohodlně a efektivně vytvořit spolehlivé “nohavičky”, které nepropustí stolici na vnitřní stranu svrchních kalhotek. Skládání brzy automatizujete. Nežehlí se.

* kapsové plenky a plenky AIO (all-in-one / vše v jednom)Kapsovka Nature Babies v akci

nejpodobnější jednorázovým plenám tím, že stačí jen nasadit a jít.

Kapsové plenky jsou vlastně svrchní kalhotky s vnitřní kapsou (většinou z fleecu), do které nacpete něco savého (vkládací plenečky, složenou čtvercovku pro máločurající dítka, složenou vícevrstevnou pro vícečurající dítka). Plenky vše v jednom už není potřeba ani nacpávat, mají savé jádro. Jsou skvělé pro všechny, kteří se látkovek „bojí“ (třeba tatínci, paní na hlídání, někdy se bojí i babičky…), protože manipulace je opravdu jednoduchá a není na tom co zkazit (kapsové plenky připravte předem – nacpěte je, aby se daly jen zapnout). Další výhodou většiny kapsovek je jejich fantastická štíhlost – využívají často rodiče dětí, které potřebují štíhlé balení ze zdravotních důvodů (u hypotonie např.).

Plenky vše v jednom bývají poměrně savé, jsou super na rychlé přebalení v terénu.

Kapsovky rychle schnou, je možno je večer ručně přeprat a ráno jsou suché (počurané vnitřky samozřejmě přeperete normálně v pračce, až dáte dohromady plnou). AIO plenky schnou o něco déle, manipulace je velmi komfortní. Oba typy mají většinou “stay-dry” vrstvu (polyester, fleece) u pokožky, takže zadeček děťátka je v suchu. Ani jedny se nesmí žehlit!

Nevýhody: u kapsovek: plena je jen tak savá, jako to, co do ní dáte – nečekejte, že jedna čtvercová plena jako vycpávka vydrží 3 hodiny, když vaše miminko za 3 hodiny vyčurá 3 dcl… Pořizovací náklady jsou u těchto plen spíš vyšší – zejména u AIO je potřeba většinou více velikostí. Odpadá možnost nechat dítě běhat jen v látkové pleně kvůli maximální prodyšnosti. Rizikem je nesnášenlivost fleecu u některých dětí – doporučujeme předem vyzkoušet, jak vaše miminko na fleece reaguje (červené fleky po použití fleecu na zadeček znamenají nesnášenlivost fleecu).

Přehled dostupných kapsových plen u nás.