> svrchňáčky

Svrchňáčky

Jaký chci typ svrchních kalhotek?

o polyuretanové
– jsou prodyšně, vodu nepropouštějící, s polyuretanovým zátěrem – ten propustí molekuly vzduchu, ale ne molekuly vody (membrána podobná těm, které jsou v hi-tech outdoorových budnách).

Největší “držáky”, vhodné na cesty, pokud jinak používáte vlňáčky. Mohou se prát společně s plenkami, většinou na 60oC, některé i na 90oC.

Nesušit na radiátoru a nepoužívat aviváž či bělidla, riziko poškození PUL membrány! Většina výrobců nedoporučuje sušení v sušičce – na druhou stranu, PUL kalhotky schnou rychle i na vzduchu.

o vlněné (merino vlna) prodyšné

nejzdravější varianta přebalování, 100% prodyšné. V merino vlně se miminko nezapaří ani v horkém létě. Údržba je o malinko náročnější, než u PUL kalhotek – vlna vyžaduje jemné praní (nejlepé v ruce), impregnaci lanolinem, dlouho schne.

Na druhou stranu je neperete tak často – lanolin má samočistící schopnost, po použití stačí nechat jen provětrat. Perou se cca 1x za 2-4 týdny. Vlňáčky by neměly by být těsné ani nedoporučujeme těsné oblečení – v místě tlaku kalhotky by pak mohly provlhávat.

Vlněné kalhotky doporučujeme minimálně jako noční, kdy je dítě v pleně nejdelší dobu. Pro citlivá miminka a novorozence i na den.

U některých dětí se může projevit alergie na lanolin (i na masti obsahující lanolin).

o fleecové

prodyšností mezi předchozími dvěma variantami, jemné k pokožce, snadná údržba – můžete prát v pračce, rychle schnou. Při vyšší teplotě, jak 40oC fleece šmolkuje, dá se vykartáčovat opět do hladka – na funkčnost to nemá vliv. Při praní s plenkami se na něj většinou nachytají ještě žmolky z plenek… Takže pokud chcete flísáčky stále hezké a bez žmolků, nejlepší je prát je ručně.

Při velkém tlaku (např. dlouhé sezení) mohou kalhotky provlhnout až na oblečení.

TIP! Barevné vlňáčky i flísáčky jsou perfektní na léto místo kraťásků.

                                                  

———————-
Poznámka pod čarou:
Amatérským měřením teploty v pleně teplotní sondou jsme zjistili v průměru tyto teplotní rozdíly:

Za předpokladu, že teplotu v jednorázové pleně bereme za výchozí bod, tak:
– v PUL kalhotkách byla teplota cca o 1-1,5oC nižší než v jednorázovkách
– ve fleecových kalhotkách o 1-2 oC nižší než v jednorázovkách
– a s vlněnými svrchními kalhotkami byla o cca 3oC nižší než v jednorázových plenách

Při každém měření byla nejvyšší teplota v jednorázové pleně.
(měřili jsme při použití froté kalhotkové pleny a následně totéž měření se čtvercovými plenkami,, jednorázové byly použity Pampers a Huggies.
Měřeno vždy po 2 hodinách „pobytu“ dítka v pleně. Měřili jsme venkovním teploměrem s teplotní sondou, kterou jsme zavedli do plenky a ponechali 10 minut.).

Měření bylo amatérské, nejedná se o žádný vědecký výzkum! Pro ověření si to můžete vyzkoušet doma sami.
—————–

 

© 2007, Látkovky.cz  

.