Kalhotkové plenky nebo klasické čtvercové pleny?

To je šalamounská otázka. Tak si pojďme sepsat klady i zápory obou dvou systémů, abychom si mohli podle svých preferencí (protože ty se prostě liší) vybrat.

Klasické 4ce

Kalhotkové pleny

Pořizovací cena Nízká > startovací investice se vejde do 2 500 Kč (pleny + svrchní kalhotky) Vyšší > startovací investici pravděpodobně nestlačíme pod 5 tis. Kč
Počet potřebných ks na přebalování 50 ks 20 ks
Materiály Klasická bavlna Různé – možnost volit podle potřeby savosti, schnutí či údržby
Schnutí Velmi rychlé – klasické pleny pověšené po svojí celé délce budou suché za pár hodin Různé – liší se podle materiálů a střihu kalhotkové pleny. Rychleji budou schnout plenky z flanelu, než z bambusového froté (platí většinou, že čím větší savost, tím déle plena schne). Rychleji schnou pleny s rozkládacím systémem savého jádra, než plenky, které mají našito vše do vrstev, které nejdou na schnutí rozložit.
Komfort přebalování Nízký – plenky je nutné vždy složit. Podle výkonu děťátka je potřeba dávat na přebalení až 3 klasické plenky (přiměřeně čurajícím bude stačit i jedna dobře složená plenka). Pro kojence je vhodné skládat plenky do trojúhelníkového či novorozeneckého (v angličtině se to jmenuje origami fold :-D) skladu, aby stolice zůstala „uvnitř“ pleny > vhodné použít snappi sponku. Skládání bývá problematickou částí pro příležitostné přebalovače. Vysoký – plenka má tvar a často i styl zapínání (na suchý zip) podobný papírovým plenám, netřeba nic skládat ani rovnat. Batolatům se dá bez rizika rozpadnutí složeného systému nasadit případně i ve stoje. Příležitostný přebalovač si většinou s kalhotkovou plínkou poradí (nejpravděpodobněji ale zapomene dát svrchní kalhotky J).
Novorozenec Výhoda častého přebalování a rychlého schnutí. Možno složit široké abdukční balení se složenou čtvercovou plenkou na třetiny. Nevýhodou jsou již zmíněná míchaná vajíčka a absence lemů a gumiček kolem nožek – částečně kompenzuje právě novorozenecký sklad. Díky častému kajdění či ukáknutí se novorozenci přebalují často, a může dojít k rychlému vyčerpání zásob čistých kalhotkových plen.

Výhodou kalhotkových plenek jsou lemy kolem nožiček, které zabrání znečištění svrchních kalhotek a případně i oblečení.

Batole Výhodou je složení pleny na úzkou nudli, takže plenka je velice štíhlá. Nevýhodou se ale tento systém stává u velmi živých dětí, které se nezastaví ani na přebalování a plenku musíte měnit za běhu (ale dá se částečně vyřešit vhodnými svrchňáčky, které čtvercovku zajistí v kalhotkách).
Občasný přebalovač Čtvercové pleny jsou většinou nad jeho síly (a paradoxně i v případě žen, které svoje děti do bavlněných plen před 30 lety balily). Kalhotkové pleny jsou zvládnutelné už od pohledu i příležitostnými přebalovači, ale je důležité zdůraznit nutnost svrchních kalhotek.
Pro příležitostné přebalovače obecně doporučujeme mít v zásobě jednu či dvě plenky vše-v-jednom, šetří to stres všem J.
Žehlení Není nutné, ale tak nějak tradičně k tomu tyto pleny vybízí. Pokud budete věšet plenky rovnou složené na osminy, žehlení můžete úplně vynechat. Nežehlí se z podstaty. Výrobci žehlení ani nedoporučují kvůli přítomnosti gumiček a často plastových patentek u jednovelikostních systémů.
Praní – teplota Klasické bavlněné plenky se mohou prát od 40 do 90oC. Kalhotkové plenky mají své maximum většinou na 60oC (což z bakteriologického hlediska při praní obden je naprosto dostačující. Při praní denně stačí i 40 oC).
Praní – prací prostředky Klasické pleny snesou skoro cokoli. Kalhotkové pleny mohou mít různá omezení pracího prostředku v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Shrnutí

Klasické čtvercové pleny jsou nepřekonatelné v ekonomičnosti a schnutí.

U hodně učuraných dětí budou utrápenou variantou, protože budete denně prát pračku 60 čtvercovek (vlastní zkušenost) a následně je věšet. U málo čurajících dětí mohou být velmi příjemnou variantou – pokud jim stačí na vyčurání jedna čtvercovka, balení při správném složení bude úžasně štíhlé.

U klasických čtvercových plen si při nákupu dejte pozor na gramáž – většina plen dostupných standardně v obchodě se pro přebalování nehodí kvůli své nízké gramáži (Tesko čtvercovky apod. – jsou to takové ty „průhledné“ plenky). My doporučujeme na přebalování Kikko LUX čtvercovky.

Kalhotkové plenky jsou neporovnatelně komfortnější pro všechny. Jednoduše se nasazují, odpadá skládání plen, většinou jednodušší je i věšení (místo 3 čtvercovek pověsíte jednu kalhotkovou plínku).

Kalhotkové typy mají mnoho variant – jednovelikostní od narození po nočník, přesné velikosti, s různým zapínáním (suchý zip, patentky, snappi sponka), vybíráte z mnoha druhů materiálů (bavlna, bambus, konopí, mikrofroté a různé směsky).

My doporučujeme výbavičku si namixovat z různých plenek, abyste získali maximum komfortu a užitku. Častou alternativou ke čtvercovým plenám jsou vícevrstevné pleny – jsou ekonomické jako čtvercová plena, ale savější a s nižším nárokem na manuální zručnost při skládání.

Categories: BLOG