Klasické čtvercové pleny – stále v akci

Klasické čtvercové pleny nikdy nevyšly tak úplně z módy – dnes je sice předběhly moderní látkové pleny z úžasných materiálů a skvělých střihů, ale čtvercovky pořád vedou, když dojde na finance.

Čtvercové pleny představují ten nejekonomičtější způsob, jak látkovat. Počítejte s námi – co potřebujeme na novorozence:

  • 60 ks čtvercových plen
  • 3 ks svrchních kalhotek
  • 1 balení separačních plen
  • 1 ks snappi sponka

A když to oceníme finančně, tak dojdeme k částce 2100,- až 3100,- Kč. Pro srovnání – je to částka, za kterou koupíte papírové pleny na cca 2 měsíce.

Cena se liší podle zvolené gramáže látkových plenek (kikko klasické a kikko lux, které jsou vícegramážní) a typu svrchních kalhotek (v nejlevnější variantě jsou Baby Lucy za 160,- Kč/ks, v té dražší jsou jednovelikostní Econobum 300,- Kč/ks).

Že látkové vám vydrží roky, to snad netřeba zdůrazňovat. Jediné další náklady jsou náklady na praní – pro orientační představu jsme je vyčíslili v tabulce:

elektrika Voda (vodné + stočné) – 60 litrů Prací prostředek CELKEM

1 praní

8,- Kč

4,8

7,-

     19,80

Týden

32,-

19,20

28,-

     79,20

Měsíc

128,-

76,80

112,-

   316,80

Rok

1536,-

921,60

1344,-

3 801,60

Na 1 praní počítáme 60 l vody, pračku třídy A, teplota praní 60oC. Cenu za vodné a stočné bereme tu nejdražší ze Středočeského kraje,  tj. 0,08 Kč za 1 litr vody.

Pračka třídy A si vezme na jedno praní elektriku za cca cca 6-9,- Kč, počítáme do tabulky s 8 Kč za jedno praní.

Cena jedné dávky pracího prostředku se pohybuje od 4,- do 8,- Kč (nezapočítáváme nejlevnější možnost – mýdlový sliz) – počítáme s dražší možností 7,- Kč / pračku. Tady je zjevně největší možnost ovlivnit náklady na praní a srazit je až na 250,-/rok, pokud budete používat na praní místo komerčních pracích prášků mýdlový sliz a sodu. Volba pracího prostředku je prakticky jediná možnost, jak významně ovlivnit náklady na praní plen. Druhá možnost je snížení teploty praní na 40oC, čímž snížíte spotřebu elektrické energie, kterou si pračka na cyklus vezme. Praní na 40oC se nám osvědčilo při denním praní při bezplenkové metodě, když jsou plenky jen počurané – naprosto bez problémů. Denní praní je možné (tj. naplníte pračku), pokud dáte napřed plenky vymáchat na máchací cyklus a následně přihodíte světlé prádlo (poblinkaná trička, bodýčka a tak – však to znáte…). Ale rozhodně z dlouhodobého hlediska i kvůli životnosti a usazování amoniaku v plenách doporučuji jednou týdně vyprat plenky na 60oC!

Celkové náklady za dítě, které je 2 roky na plenách, tak u čtvercových plen dosáhnou celkové částky cca 9 tis. Při používání papírových plen tuto částku spotřebujete na plenky dříve, než bude děťátku první rok.

Kromě cenové výhody, která je u čtvercových plen jasná, je tu ještě výhoda rychlého schnutí. Skoro nic neschne tak rychle jako klasické bavlněné pleny. Možná může konkurovat materiál minky, ale v zásadě čtvercové plenky vedou.

Jejich nevýhoda je jasná – je s nimi více práce při skládání i při věšení. Pokud potřebujete mít pleny bleskurychle suché, věště je na šňůru za cípy, narovno. Pokud nespěcháte, doporučuji plenky věšet již složené na sušák na osminy – ušetříte si spoustu práce a času při následném sbírání. Takto složené plenky totiž již jenom vezmete za přehyb, pohladíte a uložíte v komínku do skříně.

Co se týká žehlení, tak čtvercové pleny žehlit můžete. Ano, čtete správně, píšu můžete, nikoli musíte. A to ani pro novorozence. Při praní na 60 oC jsou plenky slovy reklamy hygienicky čisté – navíc používáte separační plenu, která dělí pokožku miminka od látky (důvody pro používání separační pleny jsou jednak zajištění odvodu vlhkosti od pokožky do plenky a druhak zachycení tuhého odpadu ze stolice a tím eliminace nutnosti následně pokajděnou plenku máchat před praním).

Žehlení klasických látkových plen má smysl a doporučujeme ho ve chvíli, kdy se objeví úporné opruzeniny, často kombinované s infekcí a nedaří se je vyléčit. Opětovně se setkáváme s tím, že pediatři v takovém případě jednoznačně doporučí používat klasické vyžehlené bavlněné pleny (plus vyloučit do zhojení kůže vlhčené ubrousky a papírové plenky). Pro hojení bolavé pokožky zadečku je také extrémně důležité velmi časté přebalování, ideálně po každém vykonání potřeby – a s klasickými čtvercovkami to můžete dělat bez výčitek, že váš finanční rozpočet dostane skrze papírové plenky zabrat.

Když se rozhodnete pro klasické čtvercové plenky, můžete si vybrat z různých způsobů skládání.

K zafixování skladu doporučujeme buď sponku snappi nebo bezpečnostní špendlíky.

Náš TIP! Pokud si chcete ušetřit trochu práce s klasickými čtvercovkami a/nebo máte hodně učurané dítko, kombinujte s vkládacími plenečkami ze savých materiálů – například bamboo hour, Ellas House konopné vkládačky či Totsbots bambusové vkládací plenečky. Získáte tak savé a štíhlé balení při zachování rychlého schnutí.

Velmi dobré zkušenosti máme také s kombinací čtvercové pleny složené do kalhotkového skladu a dovnitř vložené savé vložky z vícevrstevné pleny složené narovno.

Categories: BLOG