Látkové plenky pro dvojčata

Nemáme v týmu sice přímou zkušenost s vlastními dvojčátky –   amatérsky rodím děti jen po jednom -, ale máme za těch 7 let, co se látkovým plenám věnuji profesionálně, spoustu zákaznic s dvojčátky. Většina z nich nám dávala po čase zpětnou vazbu, jaké plenky jim vyhovovaly, jaké počty plen apod. A na to se dnes podíváme blíž.

Dá se vůbec látkovat s dvojčaty?

Jasně. Proč by nedalo. Dvojčátka obecně znamenají větší finanční výdej a právě na látkových plenkách se dá rozpočet docela příjemně stáhnout – byť za cenu jednorázové větší investice.

Konkrétní propočet úspor financí při používání látkových plen s dvojčátky je třeba na blogu Schidlovo http://www.schidlo.cz/2010/01/12/jak-usetrit-1-cast-latkove-pleny/

dvojcata_latkove_pleny2Že je to opravdu velká částka, potvrdily všechny maminky, s kterými jsem komunikovala. Základní model většinou bývá používání látkových plenek na doma. Na cestování a pobyt mimo domov sahají dvojčátkové maminky po papírových plenách. Co se týká používání plenek na noc – tady to není jednoznačné, hodně záleželo na konkrétních dětech a jejich čůracích výkonech (málo čurací a čurací přeborníci v látce, střed v papírové plínce – ale statisticky propočítané to nemám).

Takže odpověd zní: látkové plenky s dvojčaty se dají používat – základní předpoklad je vlastnictví automatické pračky, ideální doplněk je sušička (zejména v rodinách, kde jsou dvojčata „třetím“ dítětem – tam sušička dost pomáhá i při běžném neplenkovém provozu)

Jaké plenky pro dvojčátka pořidit?

Největší spokojenost napříč spektrem dvojčátkových rodičů je s vícevrstevnými plenkami. Jejich obrovskou výhodou je nízká cena za vysoký výkon, který podávají. Vícevrstevná plena je obdélník z bavlněného kepru (látka s pevnější vazbou – představte si gázovinu s velmi pevnou vazbou) prošitý z několika vrstev. Většina plen je složena z 4-8-4, což znamená 4 vrstvy na bočních třetinách a vprostřed 8 vrstev látky. Na přebalení stačí použít jenom jednu tuto plenku. Schnutí je celkem dobré – jeden večer pověsíte, druhý den můžete složit do skříně.

Velkou výhodou vícevrstevných od velikosti S je i vhodnost na většinu abdukčních balení (vemte si sebou plenu na ukázku k doktorovi – většinou ještě pořád neví, co si mají představit, ale když balení uvidí na vlastní oči, řeknou buď OK, nebo přidejte, tohle je málo. A vy jste pak doma v klidu, že balíte správně).

Pro maličká dvojčátka se osvědčují také menší plenky – newborn. Jak dvojčátka odrostou, už nepotřebují žádná specifika a mohou používat jakékoli plenky.

A all-in-one plenky poskytují příjemný luxus všem zúčastněným – to je stejné jak u dvojčat, tak u monodětí 🙂 (ale tam trochu pokulhává ta ekonomika, že?).

Jaká je realita s plenama a dvojčátky či dokonce trojčátky?

Tak tady jsme se museli přímo zeptat maminek:

Daniela, maminka  trojčátek – používala látkové pleny i na první dítě i pak u trojčátek:

Byl rozdíl mezi látkování jednoho dítěte a tří?

Nevím, podle mě tam rozdíl nebyl – spíš jen … u toho jednoho jsem je milovala celým srdcem a měla jsem pocit, že se s každou plenkou pomalu mazlím, u těch tří na to nebyl moc čas. Ono v podstatě nebyl moc čas na nic a to mě zpětně strašně mrzí. Té práce se třemi najednou je prostě víc – a to ne práce kolem plen, ta byla minimální (prala pračka a sušila sušička). Prvorozený byl ukakané dítko a kakal i 7x denně – trojčata většinou jednou dvakrát denně, takže té práce čistě kolem plen fakt nebylo víc.

Jaké pro tebe měli látkové plenky největší výhody?

Pro mě je to jednoznačně zdravotní hledisko. Já jsem totiž u prvorozeného Vojty nepoužívala látkové pleny kvůli penězům, ale z důvodu, že jsem sama vždy trpěla při menstruaci na kvasinky a jiné nesmysly kvůli vložkám a nechtěla jsem, aby moje dítě mělo toto na zadečku den co den po dva roky.

Všichni mi tvrdili, že u trojčat se na látkové plenky vykašlu. Můj brácha mi hrdinsky donesl k narození trojčat balík plen (prodala jsem ho po půl roce :D). Dával mi ho tehdy se slovy: „kdyby se ti segra přece jen nakonec nechtělo prát …“. A mě se chtělo prát 🙂

Vždy se mi chtělo prát a krom porodnice na sobě papírovou plenu neměli. Až v období kolem jednoho roku hrozně moc čurali, jsem na ven někdy použila alanu, která pro mě byla ekologicky přijatelná. Na doma jsem ale papírové plenky u trojčátek nikdy nepoužila – až pak když jsme jezdili třeba na delší dobu pryč k rodičům (když jsem totiž zabalila i látkové plenky pro trojčátka, tak podle tašek to vypadalo, jakože chceme emigrovat).

Jaké plenky jsi používala u trojčátek nejraději?

Nejvíc jsem měla klasických čtvercových plen. S trojčátkama mi pomáhala maminka, která měla klasické pleny ráda, tak i proto. U úplně malinkých miminek jsme používali bambusové čtvercové žínečky složené do newborn kalhotek (děti měly při narození kolem 2 kg). Měla jsem i nějaké newborn kalhotkové, které jim vydržely docela dlouho. A později i klasické jednovelikostní kalhotkové.

Kolik plenek jsi potřebovala?

Přes den jsem používala PUL svrchní kalhotky a na noc jsem dávala vlňáčky. Měla jsem 7 ks vlněných svrchních kalhotek a PUL svrchňáků jsem měla kolem 10 kusů v každé velikosti.

Většinou jsem s každým přebalením měnila i PUL kahotky aby vydýchaly a nepropouštěly.

Měla jsem:

12 ks flexitot s-xs (ty ale dětem vydržely prakticky celé plenkové období, a to měly v roce kolem 11 kg)

50 ks klasických čtvercovek

20 ks kalhotkových plenek různých značek

Pralo se a sušilo denně – bez sušičky bych byla určitě vyřízená .Denně byla pračka plen a ob den pračka oblečků + naše prádlo.

trojcata

A jaké jsou dojmy maminky Elišky s dvojčátky, která předtím s látkovými plenkami zkušenost neměla?

Po jedenácti měsících „venku“, z toho devíti  strávených v látkových plenách (přiznávám, že první dva měsíce jsem měla co dělat sama se sebou a se stěhováním) už si celkem věřím, že na látkových plenách už zůstaneme, a proto posílám foto našich kluků v látkovkách. Trochu mne mrzí, že u mého dětského doktora  jsem jediná maminka z celého městečka, která používá látkové pleny.

Přitom si říkám, že když můžu já se dvěma, proč by nemohly i maminky s jedním (zvlášť ty, které si stěžují na výši mateřské).

Používám klasické čtverce (Kikko Eco Lux 70×70), svrchňáčky Haipa-Daipa na noc a Imse Vimse na den, separačky Popoliny střižené napůl (takhle stačí, v původní velikosti jsou pro nás jak na slona :-)) a froté Imse Vimse. Na noc mi právě dorazily bambusové čtverce Kikko, tak uvidím, jestli budou savější (mladí jsou „učuránci“).

dvojcata_latkove_pleny1

A na závěr – jak může vypadat základní dvojčátková plenková výbavička?

Startovací balíček pro dvojčátka

36 ks Vícevrstevné plenky

6 ks svrchní kalhotky NB

2 ks svrchní kalhotky S

4 ks svrchní kalhotky Onesize Flip

4 ks svrchní kalhotky Econobum

1 balení separačních plen Disana

1 balení separačních plen TotsBots

Categories: BLOG