Látkové plenky pro větší děti

Možná se vám to už také stalo – najednou je potřeba plena i pro větši a třeba už i odplenkované dítě. Ať už je to pravidelně na noc, nebo nárazově. Když je to nárazovka, dá se koupit třeba malé balení papírových plenek Junior. Ale když je to každou noc, brzy asi začnete přemýšlet, jak zpátky k látkovým plenám.

U nás jsme tato situace nastala u tříleté princezny s narozením sourozence –  vyvstala nutnost dávat zase plenku na noc. Protože je pro mě snazší vyprat jednu plínku, než denně prát komplet ložní prádlo z dětské postýlky 😀

A princezna s plenkou naštěstí souhlasila, odžívá si svoje „miminkovství“ (bez plen je od 1,5 roku na den a od 2 let na noc, plenku by si ještě nedávno vůbec nebyla ochotná nechat nasadit…).

U tak velkého a už bezplenkovaného dítěte jsem narazila na  tři  základní problémy:

1.  velikost

>>  je potřeba o dost vyšší sed, než u běžných batolecích plenek

2. objemnost pleny

>>  velké dítě už se vzpouzí proti objemné plínce a potřebuje štíhlý střih, který bude co nejmíň překážet pohybu

3.  individuální preference vzorů dítětem

>> v našem případě hraje roli i design. Pro naši princeznu to znamená alespoň dotek růžové či nějaké roztomilé obrázky 🙂

*******bumGenius-4-os-sassy

Standardní jednovelikostní plenky už tříletému dítěti zapínám jen sotva. Jediné, které jsou úplně v pohodě, jsou novější kapsovky BumGenius U BG V4 totiž došlo oproti předchozí verzi k prodloužení sedu, takže na největší velikost je plena i pro tříleťáka dobrá. Protože potřebujeme savou a štíhlou plenu, jako savé jádro dávám konopný prefold složený na úzko.

sw_1Úplně nejlepší jsou historické kapsovky s vkládačkou od Swaddlebees velikosti L. Ty mají všechno potřebné – štíhlý střih, jsou dostatečně savé i bez přidané vkládačky a mají dostatečně vysoký sed. Jediná jejich nevýhoda je, že už se nevyrábí a na trhu v ČR jich bylo velmi málo, takže nemůžu přikoupit další kousek. Nástupcem těchto plínek jsou plenky Swadlebees Simplex, ale ty jsou ve velikosti L v ČR také prakticky nedosažitelné – navíc je tam jiný materiál, bavlna tkaná birdsey (podobné, jako u vícevstevné pleny). Já osobně preferuji ten původní velur :-).

Kolik plínek potřebuji? Používáme plenu teď jen na noc, takže 3 ks stačí těsně, pro úplné pohodlí bych potřebovala ještě 1 kousek – SW plenky dlouho schnou, bez sušičky by to chtělo ještě rozhodně navíc 2 ks.

Zkoušeli jsme ještě BumHuggers XL a ty sedí také bez problémů, ale naší slečně se nelíbí a jsou také hodně objemné (zato velmi savé – kdyby někdo potřeboval). Z této kategorie jsou i Bamboozle Stretch vel. 3 – velmi savé, ale pro naši princeznu už je to moc látky. A oboje plenky jsou pro ni málo cool – jsou přírodní bez obrázků.

Co také funguje dobře, jsou svrchní kalhotky Flip trenérky– výhodou je, že stačí jenom pořídit jeden kus a do nich pak docpávat to, co už máte z předchozího plenkového období.

flip_kalhotky

**************

Tento článek bych ráda postupně aktualizovala i z vašich zkušeností – plenky pro větší děti jsou, jak jsem zjistila, pole neprobádané, takže předání zkušeností určitě spousta maminek uvítá. Pokud máte zkušenosti s látkovými plenkami pro větší děti, napište mi, ráda přidám Vaši zkušenost pro sdílení s ostatními do tohoto článku (anonymně, samozřejmě).

A co se týká plenek pro děti 5 leté a starší, tak jako jediná možnost je zatím nechat si ušít plenky na míru u některého plenkového výrobce – třeba  na Fleru je z čeho vybírat.

Categories: BLOG