Látkové pleny – už se čtvrtým dítkem

V září se nám narodil Damiánek – náš čtvrtý plenkáček.

Je to pořád stejné přebalovat do látkovek, nebo se to dítě od dítěte liší? Dá se to se čtyřmi dětmi vůbec zvládat? Nebo je to napočtvrté už úplná rutina?

Plínek je dost? Kdepak.

Na čtvrté dítě jsem paradoxně musela dokoupit plínky! Popůjčovala jsem totiž ty malé velikosti porůznu kamarádkám, a nepamatovala si, komu všemu. Takže třeba vícevrstevné plíny velikosti S se mi prostě nenavrátily. A taky klasické bavlněné pleny někam zmizely. A vkládačky do newborn Teenyfit plínek. To je riziko půjčování.

Zase naopak jsem měla hodně malinkatých all-in-one plíneček, nejvíc Teenyfit od Totsbots – protože kromě mých vlastních jsem dostala ještě zapůjčené.  Teenyfitky  na čestvých miminkách miluju, jsou moje nejoblíbenější – štíhloučké, měkké a s vkládačkou i savé pro průtokáčky.

Které plínky jsem na čerstvé čtvrtě používala?

1.    Teenyfit od Totsbots

2.    historické konopné swaddlebees newborn

3.    klasické čtvercovky

4.    vícevrstevné plenky newborn

5.    vícevrstevné plenky Infant

6.    Easyfit OneSize, když došly všechny předchozí

plinky_ctvrte_4

A jak se látkuje se čtvrtým?

Stejně jako s prvním. Nebo vlastně ne. Tentokrát jsem nekoupila vůbec žádné papírové plenky, protože v hloubi duše jsem tušila, co by se stalo. Používala bych totiž asi jenom papírové. Čistě z lenosti.

plinky_ctvrte_2(1)

Jednorázové? Ideálně všechno.

Ano, otevřeně přiznávám, že mám dny, kdy bych potřebovala všechno jednorázové. Jednorázové nádobí, jednorázové oblečení pro děti, jednorázové plenky. Použít a vyhodit – nemýt, neprat, neskládat, neuklízet. Do pytle a pryč s tím z domu. A nemyslet na to, co se s tím stane :-D.

Mont Peru – hora prádla.

Prádlový management v čerstvě šestičlenné rodině jsem nedostala pod kontrolu ani po téměř 3 měsících od porodu. Suším na třech sušácích a když jsou plné, jede sušička. Plíny tedy jdou vždy výhradně do sušičky  – zvykla jsem si na to, že jsou ze sušky vždycky měkké a jsou HNED k používání.

A za ten zmatek nemůžou jenom plenky, to jsou dvě pračky a sušičky navíc k běžnému prádlu (6-7 praček týdně standard). A plínky ze sušičky se skládají dobře a rychle. Ale třetirozené dítko se s příchodem sourozence a ztrátou svojí pozici benjamínka hůř vyrovnává, a tak minimálně obden k tomu všemu peru ještě ložní plus já si několikrát za den převlékám poblinkané tričko od mimina – a ono se to nasčítá…

plinky_ctvrte_1

Látkové pleny na ven? Pohoda.

Čtvrtě je hodně cestovací (moc nemá na výběr) – a i na ven používám látkové pleny. A nemůžu si vynachválit systém vše-v-jednom. Použití je stejně jednoduché, jako u papírových plínek. Vezmu s sebou 2-4 připravené plenky AIO a pytel na plínky, dám do kabelky (ano, přebalovací tašku už nenosím, zuby nehty se držím KABELKY – sice v mateřské velikosti, ale cítíte ten rozdíl, ne?) a vyrážíme z domu.

Takže Damiánka od narození přebalujeme do látkových plen – zejména díky tomu, že doma žádné papírové nemáme 😀. Je to jako s čokoládou v šestinedělí. Jediná čokoláda, kterou nesním, je ta, kterou nemám doma.

plinky_ctvrte_3

Látkovým plenkám zdar!

Markéta a Damián (10 týdnů)

Categories: BLOG