Látkovky v terénu

Látkovky v terénu

Látkové pleny na cestách aneb látkujeme i mimo domov

Mám za sebou úspěšně odplenkované jedno dítko odchované zcela na látkových plenkách. Protože jsem trávila hodně času s díkem mimo domov, podělím se s vámi o svoje zkušenosti s látkováním v terénu.

V zásadě nastávají tyto základní situace:

1. z domova odcházíme ráno a vracíme se navečer
2. jedeme pryč na víkend
3. jedeme pryč na týden či delší dobu

Situace č. 1 – celodenní plenkování v terénu

Protože jsem chodila do školy a po skončení mateřské i částečně do práce a do školy, bývala jsem hodě často pryč od rána do večera. Potřebovala jsem spolehlivé, savé, všedržící plenky. Jeden z prvních mých požadavků byl i na štíhlost, protože mě strašně rozčilovalo 20x za den odpovídat na otázku: „A maminko, proč má to dítě tak velký zadeček? Ono má něco s kyčličkama, že?“ Grrrrr….. Před 3 lety byl ale výběr značně chudší – ideální plenku jsem si nakonec musela objednat sama z Anglie :-D, dnešní rodiče plenkáčků to v tomto mají výrazně lehčí.

S sebou jsem nosila normální městský baťoh o objemu 20 l. Dítě pak v kočárku a k tomu šátek. V baťohu jsem měla:

* 5 ks náhradních plen + separačky (min. 1 z toho byla plenka vše v jednom, tedy včetně svrch. kalhotek)
* 2 ks svrchní kalhotky
* pytel na špinavé plenky
* čistící ubrousky nebo pak (u staršího – 8 měsíců +) sprej s olivovým olejem a vodou a čtvercovku místo ubrousků. 3 ks čtvercovky na utírání kdečeho
* náhradní oblečení pro dítě
* náhradní triko pro sebe (kojení, blinkání dítka)
* pití a jídlo pro sebe (první půl rok) a pití a jídlo pro dítě (od 6 měsíců výše)

+ další potřebnosti (jako blok + tužka pro mě a zábava pro dítko)

Neměla jsem rozhodně větší zavazadlo, než mívaly ostatní maminky s jednorázovkama – spíš menší.

Velkou výhodou pro mě osobně bylo, že se na mě nikde nikdo ošklivě nedíval, že odhazuju jednopoužiťové plenky po použití do koše (v kanceláři, ve škole…). Sama si pamatuji, jak nám následně s kolegou hrozně vadilo, když kolegyně na mateřské, co nás přišla navštívit, zanechala nám v odpakovém kancelářském koši 2 použité jednorázovky, které kancelář opravdu „provoněly“ :-/ a jak nám bylo v tom odéru trapně při následném jednání s klientem…

Přebalovala jsem většinou někde na stole, případně v kočáru. Čtvercové pleny zde neuspěly, ty vyžadovaly moc prostoru a moc manipulace a málo sály (musela bych přebalovat co hodinu, na to nebyl prostor) ideální byla plenka vše v jednom či kalhotková a svrchní kalhotky. Později, jak se upravila četnost a tuhost stolice, i vícevrstevné pleny narovno do kalhotek Bambinomio (často šlo zejména o rychlost nasazení, většina těchto pracovně-studijních akcí se odehrávala od září do června).

Interval přebalování – klasicky po 3-4 hodinách či po pokajdění.

Použité plenky v pytli nesmrděly a zjistila jsem, že když jsou v originálním pytlíku z PUL, ani se nezapaří tak, jako v igelitce /navíc se mi líbí, že to nešustí, takže diskrétně přebalíte třeba i při přednášce nebo při poradě/.

Po návratu večer jsem pleny hodila akorát doma do kyble a podle potřeby spustila případně pračku s celou plenkovou dávkou.

Při tomto režimu je potřeba mít plenek dostatek, protože často jsem nebyla jednoduše schopná vydržet večer, než se pračka dopere a prádlo jsme věšeli či prali s jednodenním zpožděním. Prostě tolik plenek, aby nám to umožnilo fungovat naprosto pohodlně, ne na úkor vlastního času.

Ohlédnutí zpět: dnes bych si asi vybrala víc z kapsových plenek a plenek vše v jednom – měla jsem první půl rok jen 3 ks AIO Komfort 2v1 od popolinek a nebylo to moc – dlouho schly. Pak pro batole 5 ks kapsovek, ale štíhlých vhodných spíš jako tréninkové pleny. Dneska bych volila do arzenálu tak 10 kapsovek pro dítě na příkrmech (pro plně kojené by se vidělo, jak by na tom bylo s kajděním :-o… v případě, že by kadilo ve frekvenci 8-10/24, jako jeho starší sourozenec, tak kapsovky asi neeee!).

Situace č. 2 – látkujeme v terénu přes víkend

Jezdívali jsme na chaty a chalupy ke kamarádům. Většinou stačilo vzít normálně počet plen na 2 dny (cca 15 ks – aby byla rezerva) a měla jsem malý 20 litrový kyblík, který jsme vozili s sebou na skladování plenek. Jezdili jsme autem.

První půl rok jsme je skladovali na sucho – to se dalo přes víkend dávat i za dveře ven do igelitky a na cestu neprodyšně uzavřít. Pak jsme postupně přešli na mokrou octovou metodu – tam už to bez kýble nešlo. Před cestou vyždímat, nasypat opět do igelitky, tu dát do kýble a šup do vozu. Vozila jsem s sebou tekuté žlučové mýdlo, takže pokajděné pleny jsem někdy zatřela přímo na místě (jak byl čas). Někdy jsem i pár plen přeprala jádrovým mýdlem, když bylo potřeba, nebo se pobyt o jeden den protáhnul… Jádrové mýdlo jsem s dítkem brala vždy, protože bylo potřeba přepírat pobryndané oblečení a moje poslintaná trička :-/.

S sebou jsme brávali normální kalhotkové plenky (od 10 měsíců jsme měli ustálenou vychytanou výbavičku a „jeli“ jsme v bamboozlích na den a konopných bum huggerech na noc + zavazovačky a vv a čtverce do rezervy) a vždy několik rezervních čtverců, které jsme v případě nouze mohli použít i jako plenky na čurání (jinak jsme čtvercové používali spíš jako hadýrky na otírání, bryndáky atp.).

Ohlédnutí zpět: Moc se mi líbilo cestovní skládací vojenské vědro, které tu kdysi dávala Yvča79, ale tenkrát jsme ho nesehnali… Na další dítko se ho pokusím opatřit. Jinak bych neměnila nic, víkendy jsme měli dobře vychytané – ovšem opět předpoklad: dostatečný počet plen, aby jich zůstalo dost na přebalování alespoň na 30 hodin po návratu… (čili tak 10 kousků).

Situace č. 3 – celotýdenní a delší pobyt s látkovými plenkami

Máme za sebou tři – z hlediska látkování – zásadní pobyty v rozdílných klimatických podmínkách:

a) v 9 měsících v zimě švýcarské Alpy a následně za rok s 20 měsíčním batoletem

b) v 15 měsících v pozdním létě řecké moře

c) ve 2 letech tee-pee tábor s dětmi

Do Alp jsme jeli autem, takže nebyl problém – celou anabázi látkování s 9 měsíčním drobkem jsem krátce po akci popsala v plenkovém deníčku.

Zpětně hodnoceno: dnes bych vzala víc zavazovaček a víc vkládací pleneček, tenkrát jsem jich ještě tolik nevlastnila. A hlavně bych vzala pořádné noční plenky! Při druhém alpském pobytu (dítko 20 měsíců, částečně již přes den bez plen) jsme to tak udělali a bylo to bez chyby.

K moři jsme jeli už poučenější. Základem byly opět jinak nemilované čtvercovky a tentokrát už víc vkládacích pleneček a sponka snappi. Druhou polovinu tvořily froté obdélníky ala vícevrstevné plenky, doma šité, též rychleschnoucí. K tomu dvě barevné froté kalhotové plínky (myslela jsem, že budou rychle schnout – neschly) a 9 disaních zavazovaček. Celkem to v kufru vydalo na velikost asi jako menší balík jednorázovek.

Na cestu letadlem moltexky, celkem jsme brali 20 jednorázovek, z toho 10 jsem vždy měla v baťohu do letadla (čistě pro jistotu, že… co kdyby…). Nakonec jsem jich domů přivezla zpět 12 ks.

Jako „prací výbavu“ jsme měli zabalený MioFresh (nepostradatelný při bezpračkových akcích) a mýdlo s jelenem (i na přeprání ostatních věcí). Na noc jsem namáčela plenky v dětském bazénku, který jsem měla našikmo daný ve sprcháči (že voda a pleny byla jakoby jen v rohu). V bazénku se děti nekoupali, měli moře :-D. Plenky jsem na rozdíl od horské zkušenosti musela opečovat denně – kvůli vysoké vlhkosti vzduchu neschlo skoro nic a denně byla odpoledne bouřka. Ale spotřeba byla zase menší, bo většinu času byl chlapec bez plen.

Nejlepší svrchňáčky byly duhové flísáčky od Tots bots a na noc flísáčky s PUL Wacky Wrap – výborné držáky. Ještě jsme měli PUL Bambinomio.

Ideální plenou byla žádná plena. Na druhém místě čtvercovka složená na nudli do flísáčků nebo v zavazovačce. Většinou – pokud do ní chlapec cvrknul cestou k moři – jsem ji vymáchla v moři, pověsila za kočár a použila i na zpáteční cestu (taková babičkovská praxe – moje babička prý počurané plenky jen přemáchla ve vodě a dala schnout… prý se kdysi i jen počurané plenky sušily rovnou na sluníčku bez praní…).

Na tee-pee táboře bez civilizačních vymožeností, jako je elektrika a tekoucí voda odjinud, než z potoka, jsme plenkovali už jen na spaní. Plen tudíž bylo dostatek – obden zůstaly přes noc namočené v lavoru s MioFreshem. Schnuly na sušáku na sluníčku – měli jsme krásné počasí. Při dešti jsme je trochu vyudili nad kamnama…

Zpětně hodnoceno: u moře všechno mizerně schlo, hůř, než v Alpách – to bylo dáno vysokou vlhkostí vzduchu. Kalhotovky bych už nebrala, opět bych volila čtverce a zavazovačky a vícevrstevné pleny s vkládacíma plenečkami na noc. Tentokrát bych asi přibalila i vlňáčky na noc. Na tábor pro plně plenkované dítě bych vzala čtvercovky, zavazovačky a noc savé pleny.

Shrnuto – na týdenní a vícedenní pobyt potřebujete zabalit:

* pleny
* svrchní kalhotky
* kýbl či nádobu na použité pleny, v kterém je budete přes noc namáčet (většinou nemůžete blokovat umyvadlo či vanu, když jste pohromadě s více lidmi, pokud jste sami, dá se využít na noc umyvadlo, má-li špunt 😉
* MioFresh (desinfekční prášek, který vymáchané pleny přes noc vydesinfikuje a ráno je opět vymáchate v čisté vodě a máte „vypráno“)
* jádrové mýdlo
* vlastní šňůru
* vlastní kolíčky na prádlo

Poučení z látkového vývoje

Základem úspěchu látkování v terénu je především dostatek plenek – ono vlastně základem pohodového a komfortního používání látkových plen vůbec je jejich dostatek, dovoluji si po 3 letech tvrdit. Nemusíte mít všechny plenky hypermoderní, ale důležitá je kombinovatelnost a variabilita vyhovující právě vašim potřebám a vašemu životnímu stylu…

Pokud chcete používat látkové pleny, není problém to dělat ani mimo domov a práce navíc je opravdu minimální (na chatách museli jednorázovkoví rodiče odvážet použité plínky taky v autě pryč… a když jeden z nás uspával dítě, druhý vymáchal pleny a dal je do desinfekčního roztoku, což byla otázka max. 10 minut, rovněž vymáchání ráno – 20 minut denně jsme vždycky našli, nepřišli jsme ani o žádnou zábavu, jednorázovkáři museli zase svoje plenky vynášet a třeba ve Švýcarsku i celkem dost platit za odvoz odpadu…). Prostě porovnání látkovky x jednorázovky nejsou nijak jednoznačné ve výsledku s ohledem na pracnost či náročnost údržby, záleží jen a jen na tom, jak moc pohodové si látkování kdo udělá.

Přeji všem látkujícím rodičům, aby pro ně bylo látkování vždy radostí a zábavou, jako tomu bylo u nás.

                                                      Markéta – publikováno na Baby-café v rámci Týdne opravdových plen  2008

© 2008, Látkovky.cz 

.