Máchadlo nebo aviváž na látkové pleny? V čem je rozdíl?

Ve facebookové skupině Poradna pro látkovačky se poslední dobou hodně řešilo, jak to vlastně je s máchadlem a aviváží a látkovými plenkami.
Je skutečně to, co se prodává jako máchadlo ok, nebo pod názvem máchadlo kupujeme vlastně aviváž? Jak je to doopravdy?

Největší diskuse byly okolo máchadla Permon M, které se dlouhodobě doporučovávalo mezi maminkami i prodejci látkových plen na změkčení látkových plenek jako máchadlo, které není aviváž. Ale ukázalo se, že je to jinak :-).

avivaz_machadlo

Ivana Filipovičová, majitelka značky Anavy, se tomu podívala na zoubek detailně a tady jsou výsledky:

Složení dle výrobce, kurzívou vysvětlení k dané látce vč. zdroje informací.

 

Výrobek: Permon M – Avivážní přípravek na máchání prádla

Obsahsložek v detergentu (Chemický název (INCI name)):

  • Dihydrogenated Tallow Hydroxyethylmonium Methosulfate (Dihydrogenated Tallow Hydroxyethylmonium Methosulfate), CAS 91995-81-2

funkce — antistatická, používá se v kondicionérech na vlasy, avivážích na prádlo

zdroje informací —
produktový list Dialkylester Ammonium Methosulfate

produktový list TETRANYL
http://en.wikipedia.org/wiki/Fabric_softener

  •  Parfém Soft (Parfume) –– syntetický parfém
  •  Calcium Chloride (Calcium Chloride) —  chlorid vápenatý, funkce viz http://www.wisegeekhealth.com/what-are-the-different-uses-of-calcium-chloride.htm: „Fabric softeners often contain calcium chloride to improve the liquid’s viscosity because the compound absorbs water and holds it in suspension.“ — „Změkčovače prádla často obsahují chlorid vápenatý k úpravě viskozity tekutiny, protože tato absorbuje vodu a udržuje ji v suspenzi.“ — čili „aby to všechno drželo pohromadě jako jedna tekutina“

 

Čili je jasně vidět, že vše jsou parfémy, krom první složky a chloridu vápenatého.

 xoxoxoxoxoxoxoxoxo

Tento článek — http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=1691 popisuje funkci „avivážních chemikálií“, jmenovitě i hlavní složku Permonu M: „Změkčovače prádla fungují tak, že obalí povrch textilních vláken tenkou vrstvou chemikálií. Tyto chemikálie zvyšují kluzkost a jsou elektricky vodivé, takže vlákna působí měkčeji a nenabíjí se statickou elektřinou.“

A jak jsou na tom ostatní přípravky na trhu?

 

Máchadlo od firmy Tierra Verde —http://eshop.tierraverde.cz/lvandu-love-machadlo-pradla-misto-avivaze-kanystr-5-l, které obsahuje jen kyselinu citronovou a parfém. Tedy skutečně jen vyrovnává pH prádla a odstraňuje usazeniny.

Něco mezi je máchadlo od Ulricha — http://www.bez-chemie.cz/detail-2985-dezinfekcni-machadlo-neutralni.html — obsahuje jak pH vyrovnávající složky, tak „uhlazovač“ betain.

Aviváž Ecover — Aqua, Dipalmitoylethyl hydroxyethylmonium methosulfate, Dipropylene glycol, Parfum, Sorbic acid, Magnesium chloride, Linalool, Citronellol — čili opět „obalující“ prostředek, ve složení proti Permonu je navíc „Dipropylene glycol“ — rozpouštědlo pro vonné složky v přípravku, „Sorbic acid“ — konzervant, „Magnesium chloride“ — obdobně jako chlorid vápenatý u Permonu, „Linalool, Citronellol“ — přírodní vonné složky

Sonett máchadlo — Aqua, citric acid, alcohol — tedy klasické máchadlo s účinnou látkou kys. citronovou, bez parfemace.

Frosch Mandlová aviváž— AQUA, Dihydrogenated palmoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate & Dipalmoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, ISOPROPYL ALCOHOL, PARFUM, DIPROPYLENE GLYCOL, LACTIC ACID, CALCIUM CHLORIDE, OLUS OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL — Aviváž s „obalujícím“ efektem, účinná látka stejná, jako u Permonu. Navíc obsahuje několik méně podstatných složek, mimo jiné kys. mléčnou, která vyrovnává pH.

 xoxoxoxoxoxoxoxoxo

Bezpečné máchadlo na látkové pleny

Pokud tedy na plenky chceme skutečné máchadlo, tak z kupovaných vyšel z našeho testu

  • Máchadlo Tiera Verde
  • Sonett Máchadlo
  • Ulrich máchadlo – přijatelné.

 

A dostáváme se k tomu, že ocet nebo kyselina citronová nadávkovaná do dávkovače na aviváž nám udělají nejlepší a nejšetrnější službu z chemického hlediska a vlivu na kůži našich dětí.

Tipy na změkčení plenek

  • Pokud máte tvrdou vodu, dávkujte sodu do hlavního pracího programu k prášku
  • Na změkčení ocet do přihrádky na aviváž
  • Nepřeplňovat pračku
  • Nepředávkovávat prací prostředek (běžné prostředky na pleny zkuste dávkovat v polovičním množství, než doporučuje výrobce – experimentujte).

 

Nicméně – počítejte s tím, že nikdy nedostanete stejnou měkkost, jako při použití aviváže. Je to jako když chcete od domácího (nebo eokolgického) pracího prášku stejnou bělost, jako od komerčního s optickými zjasňovači. To nefunguje :-).

 

 

Categories: BLOG