Materiály látkových plen

Látkové pleny se šijí z různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti. Díky tomu můžeme vybírat plenky z takových materiálů, které vyhovují našim aktuálním potřebám a nárokům a možnostem. Při výběru materiálu volíme nejen možnosti užitné, ekonomické a ekologické, ale naše rozhodování může mít mnohem hlubší a širší, sociální, dopad (fair trade pěstované suroviny pro výrobu tkanin).

materialy_latkovkych_plenek

Bavlna

Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu látkových plen je bavlna. Bavlna má dobrou pevnost v tahu, která se za mokra asi o 20 % zvyšuje. To jí dává výhodu u výrobků, které se musí často prát (plííííny 🙂. Bavlna je příjemná na omak a je na výrobu plenek dostatečně savá.

Konvenční pěstování bavlny je náročné na používání pesticidů (chemické ošetření proti škůdcům). Obecně oplývá konvenčně pěstovaná bavlna většinou negativů, která průměrně ekologicky vzdělaného člověka napadnou.

Ke konvenční bavlně existuje bio fair trade alternativa – většinou pod názvy biobavlna, organic apod. Certifikát zaručuje, že při výrobě a zpracování bavlny byly zohledněny základní principy ochrany přírody a že pěstitelé a dělníci zaměstnaní ve zpracovatelských podnicích mají jistotu důstojného živobytí a přijatelných pracovních podmínek.

Konopí

Konopí se ve srovnání s konvenčně pěstovanou bavlnou jeví jako ideální ekologická surovina – nevyžaduje herbicidní a pesticidní postřiky, a dokonce eliminuje negativní důsledky použití chemických prostředků. Výroba z konopných surovin je šetrnější k životnímu prostředí a splňuje požadavky kladené na trvale udržitelnou produkci. Konopná vlákna se vyznačují vysokou trvanlivostí, 100% biodegrabilitou a patří mezi nejdelší a nejpevnější v rostlinné říši.

Konopná vlákna zabraňují vzniku anaerobních bakterií. Konopné látky vynikají svou savostí, takže jsou ideální na výrobu látkových plen. Oblečení vyrobené z konopí neobsahuje žádné dráždivé látky a snižuje tak riziko vzniku alergie kůže u citlivých jedinců.

Víte, že konopné plenky vám nesežerou šatní moly? Konopná vlákna jsou díky chybějícím bílkovinám přirozeně chráněna před napadením moly.

Obsahu THC se také bát nemusíte – konopné vlákno se získává z konopí setého, které má téměř nulový či minimální podíl THC (v obsahu THC vede konopí indické – marihuana J. ).

Bambus

Bambus je nový materiál – známý teprve od konce 20. století. Často se používá na plenky ve směsi s bavlnou, nebo natkané na polyesterovou osnovu pro zvýšení pevnosti tkaniny. Výrobky mají měkký omak, mohou nasávat až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna, dobře odolávají bakteriím a vynikají schopností neutralizovat zápach (např. pot).

Bambus obsahuje antibakteriální složku, která se nazývá bamboo kun – přírodní látku zvyšující odolnost materiálu vůči bakteriím, plísním, houbám a kvasinkám. Díky tomu tato složka zabrání vzniku nepříjemného zápachu a nevyvolává alergie.

Najdete dva základní názory na tuto složku – jedni tvrdí, že bamboo kun zůstává nepoškozen procesem zpracování bambusové celulozy a výsledné vlákno si tak zachovává svoje antibakteriální kvality. Jiní ovšem stejně pevně prohlašují, že výrobní proces zničí bamboo kun a proto látka jako taková není rezistentní k bakteriím.

Závěr si zjevně musíte udělat sami. Podle mé vlastní zkušenosti na bambusu a jeho antibakteriálních schopnostech něco je – zejména pokud srovnávám použitá sportovní trička (bambus x polyester) a ponožky (bambus x bavlna). Výrobky z bambusu v rámci mého experimentu opravdu lépe odolávají pachu. A jako materiál na plenky je bambus pro mě osobně těžko překonatelný ve svých vlastnostech (savost a jemnost).

Co se týká ekologičnosti výroby, není lehké se dopátrat informací . Bambus patří k nejrychleji rostoucím rostlinám. Většina bambusu je pěstována tak, že se to dá označit za udržitelný způsob. Přesto je minimálně produkce certifikováno jako organic. Způsob výroby bambusové viskozy už tak ekologicky šetrný být nemusí (jsou tři postupy výroby viskozy – postup první a druhé generace je pro životní prostředí náročný, používá v procesu jedy. Zpracování třetí generace používá organických rozpouštědel, a je výrazně nejdražší).

Polyester

Polyesterová vlákna (mezinárodní zkratka PES) jsou syntetické výrobky z ropy. Polyester se často používá u plenek ve směsích s přírodními materiály, aby vylepšil odolnost a trvanlivost látek (často se polyester využívá pro osnovu, na kterou se natkává přírodní vlákno > většinou tam, kde je uvedeno 10% polyester).

Nejnověji se ve světě látkových plen používá i ve formě mikrofroté a minky jako supermateriál kombinující vysokou savost a bleskové schnutí.

Polyester si zachovává svoji jemnost (speciálně minky) po celou dobu – i v oblastech s velmi tvrdou vodou.

Tencel

Tencel je obchodní název pro lyocell, což je přírodní vlákno z celulozy, které má výjimečně absorpční vlastnosti a je hedvábně jemné. Podobně jako u bambusu, produkce je většinou ekologicky šetrná, riziko je ve zpracování /stejný výrobní proces, jako u bambusu/.

  • Rozšiřující odkazy:

Zajímavý článek o ekologických dopadech pěstování bavlny:

http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/247

http://www.hempoint.cz/cesky/proc-latky

http://www.konopne.cz/informace/o-materialech#konope

http://www.barewear.com.au/index.php//why-bamboo

http://www.ecouterre.com/how-eco-friendly-is-bamboo-fabric-really/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bambusov%C3%A9_textiln%C3%AD_vl%C3%A1kno

http://snow.cz/clanek/1242-prvni-funkcni-vrstva-vase-druha-kuze

http://www.ecouterre.com/how-eco-friendly-is-bamboo-fabric-really/

http://www.bambusovevyrobky.cz/oBambusu.html

http://www.latkyprovas.cz/www-eshop-rychle-latkyprovas/0/0/2/29

http://www.ecouterre.com/tencel-a-soft-and-silky-alternative-to-cotton/

Categories: BLOG