O šetrném polohování malých miminek v šátcích a nosítkách při delším nošení

Miminko můžeme vozit v kočárku nebo nosit na rukou. Někdy se miminku v kočárku nelíbí, nebo se potřebujeme dostat tam, kam kočárek nemůže. Někdy zase jednoduše cítíme potřebu miminko chovat / zvláště pokud to dává hlasitě najevo :). A pokud je potomek na delší nošení v náručí už příliš těžký, můžeme si pomoci některým z nosítek nebo šátkem na nošení dětí.

Nejmenší miminka můžeme nosit buď v poloze v leže nebo polosedu (v šátkové terminologii v kolíbce, ale nosí se tak i v jiných typech nosítek), nebo je můžeme nosit jakoby v sedě bříškem přitisknuté na naše břicho . Není stanovena přesná hranice, odkdy může být miminko do šátku usazeno v sedě. Běžně se nosí přibližně do 2-3 měsíců v kolíbkách a když miminko posílí natolik, že drží jistě samo hlavičku, přechází maminky na vertikální nošení. Neexistuje žádná studie, která by označovala jednu z obou poloh za škodlivou. Pokud má ale miminko potíže s kyčlemi a je třeba pomůckami držet nožičky od sebe, nebo pokud miminko trápí časté ublinkávání a reflux nebo prdíky, je pro něj vhodná právě poloha v sedě a kolíbky je vhodné přeskočit.

 

kolibka5

 

 Polohování do kolíbek

– miminko leží nebo polosedí. Protože je často stočeno podle vašeho těla a má výhled jen na jednu stranu, je dobré střídat strany / jednou bude mít hlavičku u vašeho levého ramene, podruhé u pravého. Dítě si tak při vykukování do světa protáhne svalíky na obě strany.

– hlídejte, aby miminko nemělo hlavičku příliš v předklonu, přitaženou k hrudníčku. Tak se mu totiž stlačí dýchací trubice a miminko by mohlo mít problémy s dýcháním – to platí i pro usazování do autosedaček a nejrůznějších sedaček či houpaček. Miminko by mělo mít vždy mezi bradičkou a hrudníčkem prostor na šíři jednoho vašeho prstu, hlavička mu nesmí přepadnout dopředu. Dbejte také na to, aby mělo miminko dostatečný přísun vzduchu – nikdy by mu látka neměla zakrývat nosík s pusinkou, pokud je látka neprodyšná, nemělo by mít hlavičku v látce příliš zapadlou.

 

Zásady zdravého polohování při nošení vsedě

Už dlouho pediatři varují před nošením malých miminek na rukou v sedu bez opory. Miminko, které ještě nemá dostatečně vyvinuté svaly podle páteře, se hroutí do stran, má potíže udržet hlavičku. Nošení ve správně uvázaném šátku nebo v ergonomických nosítkách by se ale od přenášení na předloktí mělo lišit v následujícím:

 

2_noseni

  • začněte od nožiček. Kolínka miminka by měla být pokrčená a výš jak zadeček. Pánev se tím podsadí a spodní část zad se zakulatí. Této pozici nožiček, kdy jsou kolínka výš jak zadeček se říká M pozice. Právě v této poloze jsou kyčle v ideálním úhlu pro jejich správný vývoj, který není narozením mimika ještě ukončen. Nošení v šátku tak vlastně může být alternativou k ortopedy předepisovanému širokému balení nebo dečkám a někteří ortopedi nošení ve správně uvázaném šátku doporučují.
  • šátek nebo nosítko je třeba dostatečně utáhnout – miminko by nemělo být prohnuté do strany, nemělo by mít volnost k hroucení, mělo by být těsně přitažené k vašemu tělu. Pokud bude jeho pánev a záda mírně zakulacená, zapře se o látku a svalíky podél páteře nebudou tolik namáhány.

3_noseni

 

  • děti, které ještě samy nesedí, by měly mít v látce schované záda až po ramínka. Pokud jim necháte ručičky venku, budou se moci zaklánět, prohnutí do luku není u nejmenších miminek žádoucí.
  • pro miminka, která ještě sama jistě nedrží hlavičku, je nebezpečný náhlý záklon hlavičky. Malému miminku neustále jistěte hlavičku látkou. Pokud miminko v bdělém stavu látku za hlavičkou nesnese (ta nejmenší ještě může dráždit jejich reflex, který je chrání před udušením), jistěte ji neustále alespoň rukou a pohybujte se opatrněji.

Nenoste děti čelem dopředu!

  • nožičky visí rovně dolů, zátěž pro nedozrálé kyčle u malých miminek
  • veškerá tíha spočívá na oblasti rozkroku
  • páteř není zakulacená ale právě naopak má tendence se prohýbat podle těla nosící osoby dozadu do luku  nepřiměřená zátěž pro svaly kolem páteře, fixace nesprávné polohy tělíčka
  • miminko je těžké umístit v ose, většinou se prohne do strany, vykloní se
  • hlavička se nemá kam opřít, při únavě není úlevová poloha, může jen klimbnout dopředu

4_noseni 5_noseni

 

Pokud plánujete nošení v delších časových úsecích, vyplatí se mít tato doporučení na paměti už při výběru nosítka. Na trhu je bohužel celá řada nosítek, ve kterých dětem nožičky visí dolů, záda se jim prohýbají do luku, hlavička nejde zajistit… Nosítko by mělo mít v sedu dostatečně širokou látku, která mu zvládne udržet kolínka alespoň stejně vysoko jako je zadeček. Mělo by jít dobře utáhnout jak kolem vašeho těla, tak kolem tělíčka miminka, zádová opěrka by se podle něj měla umět mírně vytvarovat tak, aby ho dobře obepnula. Mělo by umět podpírat nejmenším dětem hlavičku, ale opěrka hlavičky se hodí i u starších dětí, které během nošení usnou.

 

Šátky na nošení dětí správné polohování umožňují, je pak ale na vás, jak do šátku miminko navážete. I do šátku jde miminko špatně usadit čelem dopředu prohnuté do luku, nebo čelem k vám, ale příliš volně tak, že bude zhroucené do strany. Takhle uvázané šátky můžete stále ještě vidět v návodech vázání některých výrobců a některé maminky tak také z nedostatku informací nosí. Pokud jste ale dočetli až sem, základní zásady šetrného nošení už máte pod kůží 🙂

 

Tak ať se dobře nosí!

Věrka z www.nosenideti.cz

 

původně publikováno na www.baby-cafe.cz, převzato na Látkovky.cz se svolením autorky, Mgr. Věry Kalouskové

Categories: BLOG