Padělané nosítko Ergobaby – je to problém?

Nebudu se v tomto článku věnovat etické rovině kupování padělků. To si srovnejme každý sám za sebe. Chci se zaměřit čistě na to, zda mám možnost poznat, že kupuji padělek Ergobaby, napodobeninu nosítka a na to, zda je to bezpečné pro dítě a pro mě, jako nosiče.

Za účelem experimentu jsem si objednala z Číny padělek nosítka Ergobaby – cena padělku (protože to je padělek, nechala jsem si potvrdit výrovní číslo u Ergobaby) byla i s dopravou 500,- Kč. Cena originálního nosítka Ergobaby je pětkrát vyšší – 2500,-. Poslední dobou je český trh zaplavený těmito Ergobaby fejky – prodávají se ve slevových akcí na slevových serverech, prodávají se na mimibazaru a i v individuálních inzerátech.

 

Cena nosítka Ergobaby a jeho padělku

Cena nosítka Ergobaby a jeho padělku

Je padělek špatné nosítko? Jak se liší od originálu? Je nošení v padělku bezpečné?

 

Pokud jste originální nosítko Ergo nikdy nedrželi v ruce, budete mít jen málo možností, jak padělek skutečně poznat. Ale možnosti tu jsou.

Starší padělky mívaly rozdílné spony. Můj padělek měl spony identické, jen u rameních poruhů mi přišly z ne tak tvrdého plastu – ale skutečně se to dalo poznat jen přímým porovnáním originál x fejk.

spony a gumičky u bederních pásů

spony a gumičky u bederních pásů

Dobře byl vidět rozdíl mezi originálem a padělkem na kvalitě materiálu bezpečnostích gumiček a popruhů. Padělkový materiál byl tenší, gumičky volnější, tahavější. Materiál popruhů měl jemnější strukturu, snadno se mačkal a kroutil. Při nošení se hodně (a hned) zařezával (bederák, nepolstrovaná část).

rozdíl v materiálu pásů u popruhů

rozdíl v materiálu pásů u popruhů

Na konci ramenních popruhů byl rozdíl v kvalitě pásků viditelný – originál byl při vícevrstevném sešití tlustý (protože kvalitnější, silnější materiál), padělek byl tenoučký (to přeložení na konci, jak jsou našité gumičky ke zkrácení přečuhujících popruhů).

Rozdíl v bederních pásech

Rozdíl v bederních pásech

Další rozdíl byl v bederním pásu a jeho vnitřním materiálu. Vnitřek u originálu je pevný, od krajů ke krajům. Padělek Ergobaby měl v bederáku mnohem měkčí látku, ne tak příjemnou, snadno se při nošení krabatila a snižovala komfort nošční. Na fotce je i vidět, že vnější látka je na bederáku padělku volnější. Délka bederního pásu byla prakticky totožná, padělek při přesném měření byl o něco kratší.

Délka těla nosítka byla u obou nosítek stejná. U některých padělků, co si nehrají na ergobaby (nesnaží se vás nalákat na značku, jejíž kvalitu ale nesplňují), je šířka nosítka mezi nožičkami menší!!! Na to pozor. Toto  nosítko se v Číně dá koupit za cca 250,- Kč (většinou kolem $13 i s poštovným), na mimibazaru & spol se prodává za minimálně dvojnásobek… Padělek-nepadělek, tento typ nedoporučuji ani zdarma, kvůli užšímu střihu. Leda tak možná pro malé miminko, pro větší dítě už není vhodné, látka nepodepře nožičky.

Většinou jsou to tyto dvě barvy (poznáte to podle kytované vnitřní látky)

napodobenina nosítka Ergobaby - často k najití na mimibazaru. Nedoporučuji vůbec.

napodobenina nosítka Ergobaby – často k najití na mimibazaru. Nedoporučuji vůbec.

Další rozdíly (kosmetické i funkční) mezi originálem a napodobeninou Erga byly hlavně na ramenních popruzích.

 

 1. délka polstrování ramenního popruhu – tam byl u napodobeniny hodně znát komfort nošení. Měla jsem látku bez polstrování už na rameni a zařezávalo se to.

  rozdíl v délce a kvalitě polstrování ramenních popruhů

  rozdíl v délce a kvalitě polstrování ramenních popruhů

 2. délka posuvného pomocného popruhu pro hrudní pás. Pro mě to nebyl problém, jsem malá. Kratší pás snižuje možnost optimálního přizpůsobení nosítka nosiči, čili snižuje komfot pro nosiče.

  rozdíl v délce ramenních popruhů

  rozdíl v délce ramenních popruhů

 3. polstrování – šířka popruhů byla stejná, polstrování padělku nebylo tak pevné (podobně jako u bederáku), takže při nošení 13 kilového dítěte jsem rozdíl cítila na svých ramenech (což je nevyfotitelné)

Kde bylo jasně vidět, že jde o fake Ergobaby, bylo na patentkách u kapucky. Ergo nikdy nepoužívalo takové jednoduché patentky (jako jsou na látkových plínách). Na malé fotce vidíte detail snad lépe.

 

patentky na kapucce

patentky na kapucce

 

detail patentek z kapucky

detail patentek z kapucky

Poznáte, které je originál a které padělek? Tohle se zrovna dá i bez porovnání s originál nosítkem, pokud znáte patentky, které jsou na látkových plenách. Na tomto detailu je i vidět rozdíl v látce obou nosítek, ač barevnost je totožná.

Co se ještě hodně zmiňuje v různých článcích, které porovnávají originál a padělek, je barva šití. U ergobaby originál je to vždy v barvě ladící s látkou. Padělek mívá sice ladící, ale přeci jen kontrastnější šití (toho si můžete na fotkách všimnout). Ale přijde mi těžké toto určovat bez znalosti originálního vzoru.

 Kvalita šití byla u nosítka, které jsem si zakoupila ke zkoumání, velmi dobrá. Nebála jsem se v tom nosit dítě, že by se někde něco utrhlo. Šití bylo i hodně podobné originálu – skoro bych přísahala, že to musí šít stejní lidé, jako originál… Jen při velmi detailním zkoumání se dalo všimnout drobných nepravidelností v šití u padělku. Ale na funkci to, podle mého názoru, nemělo žádný vliv. Rozhodně se nedá říct, že by padělek byl ušitý nekvalitně.

rozdíl v šití - k nalezení jen při opravdu detailním zkoumání

rozdíl v šití – k nalezení jen při opravdu detailním zkoumání

Ačkoli barevně si nosítka odpovídala, materiál na omak byl jiný. Tady vzniká otázka, jak to bude se zdravotní nezávadností a certifikáty apod. To si musíte zodpovědět sami.

Dá se v padělku Erogbaby nosit?

Závěrem – nošení v padělku nosítka Ergobaby mi přišlo lepší, než nošení dítěte na ruce. Rozhodně. Nosítko bylo kvalitně ušité, spony vydržely zatížení. Kdybych nosítko nosila, zapošila bych si trochu gumičky u spon, aby plnily svojí bezpečností funkci (byly moc volné, asi by prasklou sponu nepodržely). Protože mám porovnání komfortu s originálním nosítkem (několika různými od Ergobaby), při nošení jsem rozdíl poznala velmi rychle. Zařezávající se bederní pás. Špatně polstrovaná ramena. Ale na poponášení doma to považuji za snesitelné.

Pokud to s nošením myslíte vážně a počítáte třeba s hodinovou procházkou, tak bych vám napodobeninu Ergo nedoporučila. Na komfortu nošení (rozuměj – jestli tě z toho budou bolet záda a ramena) je rozdíl znát velmi.

Pokud si chcete kupovat nosítko Ergobaby a chcete originál, pohlídejte si, zda si nekupujete padělek. Má prostě trochu jiné vlastnosti. Pokud jste s tím ok, a víte do čeho jdete a co za své peníze dostáváte, pak je to v pořádku. Spousta z nás nosí vědomě padělky různých značek a nevadí nám to. Problém ale je, když koupíme výrobek s pocitem, že kupujeme originál s nějakými vlastnostmi a ve skutečnosti jsme si zakoupili padělek. Pak je to na nás podvod.

U padělku očekávejte:

1. snížený komfort nošení

2. riziko prasknutí spony

3. necertifikované materiály

4. nulová možnost reklamace či zákaznické podpory

Tento článek snad přispěl k tomu, aby se zájemci o nosítko rozhodli, co chtějí a pokud chtějí originál, aby nenaletěli podvodníkovi (a ještě se neradovali z výhodné koupě). A pokud chcete padělek, doporučuji koupit přímo v Číně, koupíte levněji a nebudete živit podvodníky z mimibazaru v Čechách.

 

Latkovky.info - brana do světa plen

Latkovky.info – brana do světa plen

 

 

 

Categories: BLOG