Pleny protékají? 5 možných důvodů

Plenka proteče – tohle jsme zažili všichni, ať už s látkovými či jednorázovými plenkami (s papírovými jsme tedy zažívali často i to, že se dítě „prostřílelo“ až do podpaždí, to naštěstí látkové pleny propustí jen vlhkost :-D).

Když vaše látkové pleny začnou protékat, prvně si zkontrolujte zda není porušený PUL zátěr u svrchních kalhotek či svrchní vrstvy pleny vše-v-jednom. U kvalitních značkových plen se toto stává velmi zřídka, troufám si tvrdit, že nemáte v podstatě jak PUL poškodit, pokud respektujete pravdila pro péči o PUL (viz níže). Pokud jde o velmi levné plenky (dovoz z Číny, často k najití za velmi nízkou cenu na Aukru či mimibazaru), tam se to naopak stává často. Všimněte si, že tyto levné pleny mají maximální teplotu na praní 30-40 stupňů. Buď je nekupujte, nebo to berte jako daň za to, že to stálo tak málo.

Jak poznám porušení PUL vrstvy?

PUL membrána se začne od svrchních kalhotek odlupovat – nemůžete si to s ničím splést. Je to jemná průhledná vrstvička natavená na polyesterové pletenině. Normálně vše vypadá jako jeden kus látky. Pokud je PUL porušený, vidítě, že se odlupuje vrstva od pleteniny. To se spravit nedá – v podstatě to znamená konec životnosti plenky.

Jak k porušení PUL vrstvy může dojít?

1. příliš vysoká teplota praní (většina kvalitních plen má maximální teplotu 60oC, levnější AIO pleny se smějí prát max. na 40oC, jen výjimečně je dovoleno výrobce prát na vyvářku – v naší nabídce jde pouze o bílé Bummis např., které byly používány i v porodnicích, kde používají látkové pleny, protože umožňují sterlizaci)

2. skladování na mokro – pleny s PUL a svrchní kalhotky se nesmí dlouhodobě skladovat na mokro

3. sušení na radiátoru, blízko velkých zdrojů tepla (kamna), žehlička (ano, už jsem viděla i vyžehlené PUL kalhotky od aktivní babičky, která chtěla pomoci). Velkké teplo způsobuje odloupnutí PUL membrány

4. velký tah, kroucení PUL – neždímejte PUL, jen při ručním praním vodu lehce vytřeste. Kroucení může způsobit, že se PUL začne odlupovat

plena_proteka

Ostatní důvody protékání plen

Pokud tedy není poškozený PUL zátěr, není to důvod k reklamaci pleny. Pravděpodobně protékání způsobuje uživatelská příčina:

1. Velký tlak

Pokud zjistíte, že plenka dítěti protekla po delší době sezení (autosedačka, kočátek), pravděpodobně jde o tlakové protékání. Jak je dítě těžké a dlouho dobu jeho váha tlačí na plenu v jednom místě, dojde k provlhnutí PUL membrány (je to membrána – ne neprotékavý igelit). Častěji se mi toto stává s mikrofroté plenkami a vkládačkami a pokud používáte vlňáčky – tam to provlhnutí tlakem bývá očividné.

Řešení: přidat vkládací plenu z bambusu či konopí

2. Provlhnutí přes vyčuhující plenu

Kalhotky zcela nepokryjí látkovou plenu a tak dojde k provlhnutí skrz vzlínání přes látku. Po nasazení svrchních kalhotek zkontrolujte, zda nikde látková plena nevyčuhuje. Kontrolujte kolem nožiček, záda a bříško.

Řešení: důkladná kontrola, zda je plenka pokrytá

3. Usazeniny v látce

Zbytky pracích prášků a krémů na zadeček se mohou usazovat v látce a ta potom přestává být savá. U moderních materiálů jako mikrofroté a minky se dokonce může stát, že látka bude až vodoodpudivá. A když není savá, tak vlhkost prostě vyteče ven…

Řešení: pokus odmaštění savé vrstvy, o odstranění usazenin v látce.

Prevence: pokud mažete zadeček, použijte VŽDY separační plenku. Používejte umírněné dávkování pracích prostředků, vyhýbejte se u moderních materiálů používání pracích gelů, ty se bohužel usazují v látce velmi rychle :-(. Dbejte na dostatečné máchání.

4. Nedostatečná savost

Pokud plenka protéká a když ji sundáte, je úplně celá nasáklá, že už by se nevešla ani slza, pak je na čase přidat další savou vrstvu. Nebo přebalovat častěji. Jsou děti, které čurají jako průtokové ohřívače – takové budou potřebovat vkládací plenečku třeba už v šestinedělí. Pokud máte plenky nové a z přírodních materiálů, je také možné, že ještě nejsou dostatečně sepraná a nemají ještě svoji plnou savost.

Řešení: přebalovat po 2 hodinách, pokud i po 2 hodinách je plena totálně nasáklá, je potřeba přidat vkládací savou plenku. Doporučujeme konopnou vkládačku – je štíhlá a savá!

5. Nepadnoucí plenka

Zkontrolujte, zda nejsou mezery okolo nožiček a v pasu. U starších kalhotek mohou být gumičky kolem nožek už povolené a tudy pak může docházet k průsakům. Ke stejnému dochází, když použijete nepřiměřeně velké svrchní kalhotky. A nebo opak – plenka je příliš těsná, malá a dochází ke kombinaci špatné velikosti a protečení kvůli velkému tlaku.

Řešení: u padnoucích svrchních kalhotek byste měli být schopni snadno strčit prst bokem kolem nožek do plenky. Gumičky by neměly být ani příliš volné, ani příliš těsné.

Categories: BLOG