> praní plen

Praní plen

Při přemísťování plenek z kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování, můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené (nejlépe s trochou octa – tak glo, glo octa) a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.

Pro snazší přendávání plenek z kbelíku do pračky existují síťky na praní, pomocí které plenky vytáhnete, aniž byste na ně museli sahat.

Tip! Pokud chcete prát i separační plenky (např. viskozové), doporučujeme síťku na praní jako nezbytnost, alespoň na separačky. Zabráníte tak jejich zamotání do prádla a zbloudění do míst v pračce, kde by přítomnost kusu separačky mohla vyvolat nutnost návštěvy opraváře…

Většina výrobců doporučuje na praní používat nebiologický bezfosfátový prací prostředek. Nebiologický znamená bez enzymů, protože ty mohou zůstávat v prádle a pak mohou ve své činnosti pokračovat i na kůži, což může způsobovat podráždění citlivé dětské pokožky. Nejsou vhodné ani prášky s obsahem zeolitů – zeolity (náhrada tripolyfosfátu) jsou nerozpustné, takže jsou i hůře vymáchatelné a při sušení, příp. nošení prádla se uvolňují do ovzduší (respirační a kožní problémy).

Nepoužívejte aviváž, protože snižuje savost plenek a zbytečně může miminko také dráždit (zůstává v látce).
Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit podráždění pokožky (prášek se při kontaktu plenky s močí začne uvolňovat a dráždit pokožku), proto je lepší prát jen s polovinou dávky doporučené na obalu. Nebo můžete prádlo vymáchat 2x. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa (do přihrádky na aviváž). Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek (pH kůže je lehce kyselé). Pomáhá také odstranit skvrny a dezinfikovat pleny (více o desinfekčních účincích octu).

Pozn. z hlediska desinfekce plen je vhodné nechat pleny dokonale uschnout (ať už na vzduchu nebo v sušičce) – např. e.coli nespóruje a v suché látce nepřežívá.

Tipy v čem prát, najdete v sekci Jaký prášek.

Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60oC, odstraní se tak většina bakterií. Občas můžete plenky přeprat na 90° nebo přidat předpírku pro lepší odstranění skvrn. Prát na 90° můžete i když má miminko opruzeniny způsobené kvasinkovou infekcí (vyloučili-li jste reakci z pracího prášku či např. na fleece).

Občasne propraní na 90oC snesou i plenky, které mají doporučenou teplotu praní 60oC, nicméně je to na Vaše vlastní riziko, neboť tím ztratíte záruku (např. gumičky nemusí díky příliš častému praní na vyvářku vydržet celé přebalovaní období, froté začne při vyvářce v hrnci pelichat z osnovy apod.). Pokud se chcete vyvářce vyhnout, ale vaše plenky přesto potřebují větší péči, doporučuji prací cyklus s perkarbonátem – vymáchejte pleny, zapněte hlavní prací cyklus, přidejte tři odměrky perkarbonátu místo pracího prášku. Perte na 60. Ujistěte se, že je v hlavním pracím cyklu po napuštění dostatek vody. Vodu musíte vidět volně se převalovat! Po vyprání klidně zopakujete ještě jednou.

V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, a skvrny vám na plínkách vadí, můžete je odstranit buď předepráním jádrovým či žlučovým mýdlem, či namočit do roztoku ze soli na skvrny.

© 2007, Látkovky.cz 

.