> skladování plen

Skladování plen

Mokrá metoda

Skladování plen na mokro už se dnes nedoporučuje – plenky se začaly vyrábět z moderních materiálů, kterým namáčení ve vodě nesvědčí, naopak. Takže, pokud nemáte jen klasické čtverce – přeskočte rovnou na skladování na suchou metodu.

Použité plenky můžete skladovat v kbelíku s víkem naplněném asi ze 2/3 vodou. Vodu můžete použít buď čistou (doporučujeme měnit denně – využijte vody po koupání svého miminka!) nebo do ní přidejte některou z těchto ingrediencí:

• 50 ml nebo 2–3 lžíce octa. Ocet sterilizuje plenky a snižuje zápach.

• 1 lžíci jedlé sody

• 5 kapek tea tree oleje a 1 kapku vašeho oblíbeného éterického oleje (např. levandule – pozor, používejte jen 100% čisté esenciální oleje ověřené kvality)

• Můžete použít i komerčně vyráběný dezinfekční prostředek na plenky např. MioFresh – 1 polévková lžíce na 5 l vody, nebo Sůl na skvrny Ulrich (ta zároveň i plenky „předepere“ a vybělí skvrny) – 1 polévková lžíce na kýbl

• Roztok, ve kterém máte plenky namočené, je třeba měnit jednou za 2-3 dny.

Kbelíky můžete občas vydezinfikovat – velmi vhodný je ocet (doporučujeme i na pravidelnou desinfekci záchoda, máte-li všude-ruce-strkající dítko 🙂 >> ocet nalijte do rozprašovače a bude vždy po ruce k vyčištení toalety a okolí. Vyhnete se tak nutnosti používat čističe na bázi chloru).

 

Suchá metoda

Plenky se dají v kbelíku s víkem uchovávat i nasucho. Pokakané plínky můžete před uložením do kbelíku opláchnout pod kohoutkem nebo pod sprchou, případně skvrny potřít žlučovým mýdlem (osvědčilo se tekuté od Ulricha). Do kbelíku kápněte několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje (oba mají antibakteriální účinky). Pár kapek nakapejte i na víko. Ani v tomto případě neskladujte plenky déle než 3 dny.

Tip: 100% čistý esenciální olej kápněte na vatičku a vložte do kyblíku. Tak zabráníte tomu, aby první hozená plena do koše nasákla všechen esenciální olej.

Kdy použít jako metodu?

Obecně se u kojených dětí používá skladování na sucho. Velkým pomocníkem je síťka na prádlo, pomocí které předáte jednoduše a čistě plenky do pračky. Síťku nechte otevřenou.
Postupně, jak se začíná dítko stravovat jako dospělák, mění se i složení moči a ta může být pronikavěji cítit (to může být i u plně kojených dětí, když matka přijme příliš citrusových plodů či vitaminu C, nebo dítku rostou zoubky). Je  vhodné pleny večer vždy vymáchat – třeba i v kyblíku s panákem octa. Promáchejte pleny, znovu je vyždímejte, a skladujte opět na sucho. Tímto mácháním zpomalíte rozklad močoviny i bakterií, takže ochráníte svoje pleny a prodloužíte jim život. Zároveň nebudete pak čelit usazování močoviny ve vašich plenkách a všem problémům, které to působí.

TIPY:
• u starších batolat se osvědčilo denní máchání ve vodě po koupání. Plínky hodíte do vody, pomocí zvonu na odpady párkrát prošťouchněte a pak vraťte zpět do kýble (můžete a nemusíte znovu přidávat ocet – sami vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat).

Než začnete prát, nechte samotné plenky jen vymáchat a do máchání přidejte ocet. Po vymáchání můžete přidat další světlé prádlo a spustit prací program. Někdo máchací cyklus zastaví, když je napuštěná voda, nechá plenky hodinu namočené, pak odstředí a spustí prací cyklus.

© 2007, Látkovky.cz 

.