> svrchňáčky

Svrchňáčky

Praní a údržba svrchních kalhotek 

Plenkové kalhotky s polyuretanovým zátěrem se mohou prát na 60°C, některé značky umožňují i praní na 90o (naopak některé starší typy se mohly prát pouze na 40oC – v obchodech se s nimi ale už nejspíš nesetkáte, spíš v second-handech), takže je můžete prát s plenkami. Není to ale nutné pokaždé. Často je stačí jen přeprat v ruce jádrovým mýdlem nebo, když jsou jen trochu vlhké, opláchnout vnitřní stranu pod vodou. Plenkové kalhotky střídejte, pro každé přebalení použijte jiné a ty použité nechte provětrat, i když nejsou vlhké. Při praní zapněte suché zipy. Jinak se do nich mohou nachytat vlákna, a sníží se tak jejich funkčnost. Po vyprání je nenatahujte a nekruťe, abyste nepoškodili zátěr. Jemně ždímejte. Kalhotky nenamáčejte spolu s plenkami! (=neskladujte je spolu s plenkami v kýbli na mokro)

Vlněné kalhotky jsou vyrobeny z ovčí vlny (většinou z prvního střihu ovcí merino) jemným zpracováním čistou vodou. Zůstává v nich tak zachován přírodní lanolin, který má impregnační (zabraňuje úniku vlhkosti) a antibakteriální vlastnosti (vlhké kalhotky stačí na chvilku vyvěsit a samy se zregenerují).

Jedná se o nejzdravější způsob přebalování, hlavně v horku a pro citlivé děti. Vlna totiž větrá a tím se dítko v plence nezapařuje. Zároveň jde i o nejekologičtější variantu, protože kalhotky jsou celé z přírodních materiálů. Ovčí vlna je pro malé děti obecně velmi vhodný materiál, používaný odpradávna.

Lanolinovou kůru, která obnoví obsah lanolinu, je třeba aplikovat když:
– vlňáčky začínají provlhat
– i po vyvětrání jsou cítit močí
Jinak to stačí asi 1x za 5- 8 týdnů.

POZOR: Vlňáčky vyžadují častější přebalení a jemnou péči. Nepoužívejte vlňáčky na dobu, kdy dítě např. dlouho sedí – v místě tlaku mohou začít vlňáčky provlhat. Toto je potřeba ozkoušet, jde o individuální záležitost. K větší „výdrži“ vlňáčků můžete použít např. pletenou vlněnou vložku (ve tvaru vkládací pleny).

TIP! Lanolinovou kůru si můžete buď zakoupit připravenou (Disana lanolinová kůra nebo Ulrich lanolinová impregnace), nebo si kupte v lékárně čistý lanolin jako surovinu (chtějte adeps lanae nebo cerea lanae – bezvodý lanolin, stačí kelímek za cca 50,- a máte zdroj na dlouhou dobu).

Příprava domácí lanolinové kůry:
– do hrnečku nalijte vařící vodu
– přidejte lžičkou hrášek lanolinu – rozpustí se a vytvoří se mastná oka
– přidejte pár kapek prostředku na praní vlny či dětského šamponu – směs získá mléčnou barvu
– nalijte do umyvadla či nádoby, kde chcete vlňáčky impregnovat
– má-li lázeň cca kolem 25oC, vložte vlňáčky a nechte cca 5-10 min (ale možno i přes noc)
– zejména natahovací vlňáčky se lépe impregnují suché
Po impregnaci mohou být vlňáčky „lepkavé“. Po pár použití se přebytečný lanolin „odře“.

Fleecové kalhotky doporučujeme prát v ruce ve vlažné vodě – nebudou se žmolkovat a zůstanou dlouho pěkné. Mohou se prát i v pračce – doporučujeme max. na 40oC. Při vyšších teplotách se fleece sežmolí, což ovšem nemá vliv na jeho funkčnost, jen pak nebude tak hezky vypadat. Takže můžete prát i na 60oC, ale počítejte s tím, že to na fleecu bude vidět.

© 2007, Látkovky.cz 

.