Praní nočních plenek na konci látkování

Když už máte větší děťátko, mívá často plenky už jen na spaní. A pak nastává problém, jak takové plenky prát. Už totiž nenasbíráte pračku plínek za dva, dokonce ani za tři dny. Co s tím?

Je na čase změnit plenkovou prací rutinu!

Testovala jsem mnoho různých způsobů péče o pleny v průběhu 10 let a 4 dětí. Nakonec doporučuji tento způsob:

  • plenku hned ráno vymácháme v umyvadle. Pokud to nestíháme (některá rána jsou prostě hektická), hodíme ji do kýble s vodou s tím, že je tak do hodinky vybereme ven.

    Proč to?

    Cílem je vymáchat co nejdřív ze savé noční pleny moč, abychom minimalizovali její rozklad na agresivní čpavek (neboli amoniak). Čpavek totiž „žere“ plenu a po čase i dráždí kůži dítěte (což vede k opruzeninám). A krom toho pak taky noční plína smrdí jako bolavá noha. Když mám plenu hozenou do kýble s vodou, prošťouchnu ji zvonem na odpady (který já sama používám v podstatě jen na plenky). Pak vodu vyliji, plenku jemně ručně ždímnu, aby z ní necrčela voda.

  • vymáchanou plenu přidám k první denní pračce. Kromě černé jsem plenky přidávala do kterékoli. Není problém praní na 40 stupňů. Jste v šoku, že doporučuji praní na čtyřicet? Říkala jsem, že je potřeba změnit prací rutinu. Jde totiž o to, zamezit močovině v rozkladu na čpavek co nejdřív.
  • Takto vypranou plenku nechám v klidu uschnout, a až budu mít dostatek prádla na 60, přihodím ji. Je taky možné prát na 60 1x za týden jen pleny s ručníky.

Každopádně – takto ošetřená noční plena bude dlouho a bezpečně sloužit. Nebude se v ní usazovat čpavek, nebude se rozpadat, nebude dráždit kůži dítěte. Pro tentokrát nevadí, že neperete pokaždé na 60 – stačí, že vyperete na 60 jednou za týden.

nocni-pleny-prani

Další možností je noční plenu ráno vymáchat (tento bod bych nevynechávala nikdy – zejména, pokud používáte savé noční bambusové pleny, mělo by být vaší prioritou dostat tu moč z látky co nejdřív) a nechat uschnout venku. Posléze přihodit do pračky na 60, až se vám to nashromáždí. To je varianta pro ty, co mají plenek dostatek a mohou je takto shromažďovat celý týden. Máchání po ránu ale nevynechávejte, prosím!!! Nenechávejte uschnout rovnou kalhotkovou plenku nasáklou močí – časem byste čelili usazenému čpavku. Prevence je mnohem jednodušší.

Další možnost je vymáchané plenky co 3 dny namočit přes noc do MioFreshe a ráno nechat jen vymáchat, pak nechat uschnout, a můžou zase do provozu. Přeprat na 60 jednou za týden, třeba s ručníky. Tahle varianta je fajn, pokud máte nočních plen málo a potřebujete je točit častěji. Vyjde to pak obvykle tak, že jednou až dvakrát miofreshí lázeň, pak jeno praní na 60. I to je dobrá a kvalitní péče o noční pleny.

Hodně maminek se bojí látkování na konci plenkového období, protože si neví rady s praním. Nebojte se vybočit ze zajeté rutiny, když už nenashromáždíte pračku plen co dva dny.

Vy ale víte, co je vaším cílem – aby se moč nerozkládala na čpavek.

To znamená nenechávat plenu nevypranou moc dlouho. A ačkoli jsem vám celé látkování zdůrazňovala praní na šedesát, jako něco nepodkročitelného, tak teď zase říkám: „Nebojte se teď přeprání na 40.“ Mě to obvykle vycházelo ob praní. A u prvního dítěte, když jsme ještě měli málo prádla, to bylo dvakrát vyprat na 40, pak jednou na 60.

Důkaz místo slibů je čistá plena, která nesmrdí (a to ani v noci, ani přes týden v koupelně).

Nebojte se látkovat jenom v noci – ale přizpůsobte tomu prací rutinu!

S láskou

podpis-blog

 

Categories: BLOG