Praní v mýdlovém slizu a ořeších – klady a zápory

Kdo hledá alternativní způsoby praní prádla, narazí určitě na mýdlové ořechy a také na domácí výrobu mýdlového slizu. Co se plínek týká, mýdlové prací prostředky mají své výhody i své limity. Pojďme se na ně podívat blíž.

Mýdlové ořechy

Mýdlové ořechy pochází většinou z Indie – jedná se o čistě přírodní produkt, 100% biologicky odbouratelný. Ořechy obsahují saponiny – látku, která funguje jako přírodní detergent. Z mýdlových ořechů můžete mít prací gel nebo můžete používat slupky ořechů, které přidáte přímo do bubnu pračky (v látkovém pytlíku nebo zavázané ve staré ponožce).

Pokud se testovala účinnost praní mýdlových ořechů, nemohla konkurovat komerčním pracím prostředkům. Často lze nalézt přirovnání k účinnosti stejné, jako při praní v čisté vodě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ořechy se se skvrnami moc neporadí. Zato krásně uchovávájí barvy u barevného prádla – a na černé „jenom onošené“ prádlo mi přišly vyloženě skvělé.

U ořechů je také potřeba vzít v úvahu – hodnotíme-li jeho ekologičnost -, že k nám musejí cestovat z velké dálky. Doporučuji článek Ekolistu Je libo mýdlové ořechy přes půl světa?

Mýdlový sliz

Dostupnou místní alternativou je domácí výroba mýdlového slizu. Mýdlový sliz je účinný, ekonomický i relativně ekologický způsob, jak prát.

Mýdlový sliz, stejně jako mýdlové ořechy, neobsahuje optické zjasňovače (pokud je neobsahuje originální mýdlo) – to je při praní plenek veliké plus. Optické zjasňovače totiž zůstávají z principu svého působení v látce a působí tak přímo na pokožku. To může mít za následek zvýšení citlivosti pokožky a zvýšení rizika rozvoje kožních vyrážek. Speciálně u miminek  a malých dětí máme veliký důvod se těmto látkám při praní plenek (i dětského oblečení, alespoň u miminek) vyhnout (nemusíte prát jenom v mýdle, ale je potřeba mezi pracími prostředky hledat).

Dávkování mýdlového slizu je jednoduché – mě se osvědčují na plnou 7 kg pračku 2 kelímky od velkého jogurtu. Na 4 kg pračku stačí 1 velký kelímek slizu.

U starších dětí, kdy jsou plenky hodně nasáklé močí, se mi osvědčilo do mýdlové vody plenky naložit na hodinu či dvě před praním, a promáchnout je zvonem na odpady. Mám jeden k tomuto účelu vyčleněný – používám ho i na promáchání plen ve vaně ve vodě, která zůstane po koupání dětí. Šetří to vodu, a plenám to velmi svědčí – čpavek v nich nezůstává déle, než je nezbytně nutné. U batolat házím plenky do vany každý večer – tím eliminuji množství čpavku, který se v látce usazuje, a prodlužuji výrazně životnost plen.

Mýdlový sliz si většinou velmi dobře poradí s běžnými skvrnami. S těmi hard-core skvrnami od prvních mrkviček je potřeba slizu přijít na pomoc – například namočením do perkarbonátu sodného (sůl na skvrny). Pokud nejde zrovna o trička a bodýčka, ale jen o plenky, nechávám osobně fleky být – zjistila jsem, že každý flek po několikátem vyprání dobrovolně mizí, aniž bych mu musela věnovat zvláštní péči. V létě je také výborné vyvěsit prádlo na sluníčko, které pomáhá fleky (hlavně ty příkrmovomrkvové) vybělit.

U mýdlového slizu si dejte pozor, zda náhodou výrobce vašich plenek nemá sliz za největší zlo, protože není unifikovaně vyráběný – abyste nepřišli o záruku. Jde zejména o české výrobce, kteří mají z mýdlového slizu strach (z mého pohledu ne úplně odůvodněný – obvykle bývá problém právě nedostatečné vymáchání čpavku z plen, a pak špatné ředění sody vs. mýdla, kdy se nebere v úvahu tvrdost dané vody apod.). 

Jsou mýdlové prací prostředky vhodné pro všechny druhy tkanin?

Pokud jde o občasné praní, tak se dá říci, že ano. Ale pokud v nich perete pravidelně a často, tak pozor na polyester. Mýdlo totiž „zanáší“ vlákno a polyester se tak mýdlem přímo impregnuje. Což vám brzy začne vadit u plen z mikrofroté, u fleecových separaček, u staydry materiálů, u minky…

Mýdlové prací prostředky způsobí, že dříve savá plenka začne protékat. Při nalití tekutiny na plenu tekutina prostě steče dolů. Této vlastnosti můžete využít naopak u flísových svrchních kalhotek – které mýdlovým slizem velmi dobře naimpregnujete.

Zrovna tak se po špatné zkušenosti vyhýbám praním funkčního prádla (moira, craft & další) v mýdlových pracích prostředcích – subjektivně jsem měla pocit snížení schopnosti odvádět pot, prádlo se stávalo pocitově „mastnějším“.

Dělá vaší pračce mýdlo dobře?

Často se na internetu objevují informace o zanášení pračky mýdlovým slizem. Pokud střídáte při praní různé druhy pracích prostředků (např. komerci a mýdlový sliz), zanešení pračky pakticky nehrozí.

Zanášení mýdlovým slizem souvisí podle našich zkušeností také s tvrdostí vody a dávkování sody na praní do slizu – tady bohužel neexistuje univerzální návod, ale je potřeba vychytat vlastní složení.

Každopádně doporučuji pračku pravidelně čistit – v oblastech s tvrdou vodou častěji, pokud máte měkkou vodu, bude stačit i jednou za půl roku.

Efektivní čištění nemusí být drahé – stačí láhev octa a program vyvářka. Do bubnu dejte starší ručník či tričko a spusťte cyklus „vyvářka“  (90oC). Do nádoby na prací prášek nalijte láhev octa. Po prvním máchání je možné pračku vypnout a uspořit vodu. Tímto jednoduchým čištěním odstraníte usazeniny zbytků pracích prášků, případné plísně i vodní kámen z topného tělesa i bubnu.

 blog_mydlovy_sliz

Categories: BLOG