Trénujeme na nočník – I.

Venku se nám pomalu otepluje a hodně z nás přemýšlí, že je čas vytáhnout nočník a ratolest naučit udržovat čistotu bez plínek.

Lépe se to ale řekne, než udělá. Takže čeho se vyvarovat a co naopak bude dobré zkusit? Pojďme se podívat na první článek ze série tipů, jak na nočník. Návodů, jak odplenkovat dítě je spoustu, ale nezapomeňte, že každé dítě se svými rodiči tvoří unikátní kombinaci a musíte najít svoji vlastní cestu i v nočníkování. Tak do toho!

Kdy začít s nočníkem?

Jsou dva základní přístupy (když pomineme teorie bezplenkové komunikace od miminka – v tomto článku se budeme držet tradičního přístupu většinové společnosti, o bezplenkovce si povíme až někdy jindy):

 1. první období, kdy je dítě zralé a je vhodné začít s tréninkem čistoty, je mezi 10-12 měsícem
 2. druhé období je okolo druhého roku (většinou je tu tlak, aby dítě šlo do školky „bez plínek“)

Obě období mají svá pro a proti.

Období kolem 10-14 měsíce

Dítě většinou hodně baví chození na nočník nebo na záchod. Netrvejte striktně na nočníku, jsou děti, kterým půjde snáz čurání přímo do záchodu. Buď dítě můžete nad záchodem v klubíčku podržet, nebo ho normálně posadíte a poskytnete mu svým dotykem pocit jistoty.

V tomto období nenechávejte dítě na nočníku nebo na záchodě samotné – chvliku počkejte, zda dojde k akci a pokud ne, v klidu oblékněte a pokračujte. Nenechávejte dítě vysedávat na nočníku – nočník je na čurání, ne na hraní – dítě by si mělo toto vědomě spojit (nebojte – období čtení na záchodě ještě přijde).

Jednodušší situaci mají rodiče, kteří znají intervaly vylučování svých dětí a třeba dosud přebalovali podle potřeb dítěte po každém vyčurání. Takové dítě umí také většinou čurat už ve větších dávkách, je kontinentní a rychleji se naučí moč udržet vůlí. Rodiče navíc mají intervaly vylučování zažité a na nočníkování se jim s dětmi přechází přirozeněji, aniž by museli vyvinout nějakou zvláštní pozornost.

Když nevíte, kdy a jak často vaše dítě čurá, doporučujeme pár dnů zkusit toto sledovat. Většinou děti častěji a více čurají dopoledne, směrem k večeru intenzita ubývá. Látkové pleny jsou dobrým pomocníkem, protože jednoduše sáhnutím nohavičkou do plenky umožní zjistit zda je sucho, nebo mokro. (Víte, že právě kolem jednoho roku velká část rodičů, kteří začínají látkovat později, přechází z jednorázových plen na látkové?)

Málokdy má smysl v tomto období pořizovat tréninkové kalhotky jako motivační prvek – pro dítě je hravá část samo vysazování. V tomto období většinou nefungují dobře ani odměny typu bonbon za výkon do nočníku – stačí zatleskat a radovat se spolu s dítětem. Můžete ho nechat třeba za odměnu spláchnout záchod :-).

Tréninkové kalhotky se nicméně vyplatí pořídit ve chvíli, kdy se dítěti daří být celý den bez nehody do plenky. Pro rodiče je snazší sundat a nandat trenérky, které se podobají spodnímu prádlu, ale mají všitou savou vrstvu pro zachycení nehody, než neustále zalepovat či patentovat plenky.

trenink_na_nocnik
Je důležité mít na paměti, že v tomto období je zodpovědnost za intervaly a vysazování dítka na nočník či záchod plně na rodiči – málokteré dítě je schopné si v tomto věku hned říkat zodpovědně samo na nočník. Tato dovednost přichází s postupným zlepšováním komunikace a upevňováním zvyku, že je standard vylučovat do záchodu či nočníku. Může to trvat 3 měsíce, ale klidně i půl roku, než dítě převezme zodpovědnost za intervaly.

Buďte tedy trpěliví a nezapomínejte, že v tomto období je to prostě na vás a je to ještě vaše zodpovědnost.

Období okolo druhého roku

V tomto období je většina dětí schopna díky vývojovému dozrávání mozku, už velmi dobré komunikace – dovede si třeba už říct, co chce k jídlu. Není tedy důvod, proč by si nemělo být schopné říct o nočník či o pomoc se záchodem. Ale číhá na nás úskalí v podobě vývojově přirozeného období vzdoru.

Proč je období vzdoru tak náročné? Dítě v tomto období vehementně testuje hranice, možnost vědomého ovládání světa kolem sebe a často se nočník stává předmětem boje o moc mezi dítětem a dospělým. Je těžké vyhnout se boji o nočník, ale nevzdávejte to a zkuste si to nebrat osobně!

Kolem druhého roku už hodně funguje vnější motivace pro dítě – krásné spodní prádlo, lepení samolepek za každý úspěch, lentilka za každé vyčurání do nočníku…

Když už víte, že dítě dokáže chodit na nočník či záchod, ale přesto se počurává do tepláčků, můžete zkusit metodu přirozených důsledků . Dejte mu hadřičku, aby po sobě louži utřelo. Nechte ho vymáchat tepláčky v umyvadle – dejte dítěti tepláčky „vyprat“ (počítejte s mokrým tričkem, ale na druhé straně posílíte pocit důležitosti dítěte).

Některé děti se snáz učí naslouchat svému tělu, když můžou být doma od pasu dolů nahatí. Ze zkušenosti rodičů to tak mají často zejména chlapečci. Nechte je, a pokud máte doma chladněji, kupte podkolenky, nebo použijte návleky na nožky.

Každopádně i tady platí: buďte trpěliví a zkuste si nebrat drobné naschvály děťátka osobně – přenechte mu zodpovědnost za jeho čistotu. Kupte nebo si sežeňte po kamarádkách po dětech patery tepláčky navíc, noste s sebou na vycházky náhradní oblečení, v klidu převlikněte a s dítětem se domluvte, že příště řekne včas. Dříve či později to zvládne každé dítě a křikem to neurychlíme.

Na návštěvy a cesty autem nějakou dobu ještě doporučujeme ze zkušeností dávat plínku pojistku (nebo, pokud máte paličaté dítě, co už plínku odmítá, tréninkovky) – ušetří vám to nervy a praní autosedačky :-).

jak_na_nocnik

Tipy:

 • pokud máte doma koberce a nechcete je po skončení nočníkování měnit, používejte tréninkovky
 • pokud máte utírací povrch, nebojte se nechávat dítě bez plínek. Motivujte ho ke zodpovědnosti i tím, že ho necháte „utřít“ případnou loužičku.
 • dítě nekritizujte, ale povídejte se s ním, jak to má ideálně být (čurá se do nočníku/na záchod, příště to zkusíme spolu) – postupujte jako při nácviku každé jiné dovednosti (samostatného jídla, čištění zoubků, oblékání – dítě zpočátku vždy u nové dovednosti potřebuje vaši pomoc)
 • kupte si zásoby octa na první pomoc při neutralizaci moči na pohovce či jiném savém povrchu – ocet neutralizuje pach moči a desinfikuje
 • mějte nočník vždy při ruce, klidně v každém pokoji jeden
 • neptejte se dítěte, zda se mu chce na záchod (odpoví vám v 99% případů, že nechce, i když se do 90 vteřin poté počurá). Používejte oznamovací věty typu: „Pojď se vyčurat“, „Jdeme na záchod“ apod.
 • zpočátku každého odplenkování je zodpovědnost za suché dítě hlavně na vás, dítě ji přebírá až postupně
 • sežeňte si troje až patery náhradní tepláčky či punčošky, ať máte dostatek na převlečení – zpočátku budete mít spotřebu čistého prádla větší, než bylo dosud zvykem
 • buďte trpěliví a neberte si neúspěch osobně!

Categories: BLOG