Vánoční úklid pro nestíhající matky

Se čtyřmi dětmi cítím, že nemám šanci – nemám šanci uklidit domácnost před vánocemi. A protože už jsem velká a občas i rozumná holka, netýrám sebe ani rodinu. Přesto chci, aby to doma vypadalo hezky a aby tu byla vánoční atmosféra a pohoda. Tak jsem se poohlédla po tipech u své oblíbené FlyLady a jejích následovnic a udělala si PLÁN. Tady je:

rychly_vanocni_uklid

Jak uklidit snadno a rychle?

 

1. Uklidit povrchový nepořádek.

Fly Lady těm místům říká „hot spots“ – místa, kde se samovolně hromadí nepořádek. U nás je to třeba komoda v jídelně, na kuchyňské lince krajní pruh vedle sporáku, v koupelně koutek za dveřmi… No, vím o našich hot spotech J

Používám tip od Fly Lady a jedu s nataženými stopkami. 10 minut totiž dokáže udělat opravdu divy. Natáhnu stopky a 10 minut se věnuji úklidu jednoho hot spotu.

Skvělé je, že se to dá zvládnout i přes den s dětmi v zádech, aniž by při tom nějak výrazně škodily.

2. Čištění a leštění

Ideální je jeden důkladnější úklid a pak už jen udržovat po dobu adventu. Dá se na to využít spaní dětí, což dělám nerada – pro mě je lepší rozdělit si úklid do sekcí třeba po místnostech, na každý den jednu. Akorát vytírání nelze jinak, než po usnutí děti. Uklidit koupelnu, utřít prach, vyluxovat, vytřít podlahu (to se může zdát s refluxovým mimem a neustále-něco-rozlívajícím batoletem jako zbytečná práce, uznávám).

3. Bleskovka

Než dorazí návštěva, stačí udělat bleskovku – líbí se mi od Fly Lady zásada „just middles“, tzn. že vyluxujeme jenom provozní plochy (na kouty a pod-pohovky se teď vykašleme), posbíráme roztroušené předměty, utřeme stůl a zapneme myčku. Aby interiér působil spořádaně, nemusí se všechno blýskat – koneckonců, žijí tu lidé. Ale je hezké, když se všude nepovalují věci.

4. Atmosféra

Sváteční atmosféru dělá výzdoba – na tohle jsou úžasné děti, s nimi se dá spousta vánočních věcí vyrábět a pak rozvěšovat. Třeba papírový řetěz, vánoční přáníčka pomocí barevných papírů a tvarových děrovaček, vykrajování „cukroví“ ze samotvrdnoucí hmoty a pak zdobení bílou fixkou a další a další…

I pokud nepečete, zkuste s dětmi vanilkové rohlíčky, které se dají zjednodušit na kuličky. Děti si práci s těstem užívají, vůně upečeného je jedinečná.

K vánocům patří perníčky – pro atmosférové pečení můžete koupit hotové perníčkové těsto v ikea a s dětmi vykrajovat a pak perníčky pověsit třeba na stromeček (a sníst).

Nezapomeňte na svíčky a bezpečností opatření proti nenechavým ručkám!

Já atmosféru ještě doháním voňavým sprejem od Saloosu – vánočním. Voní kořením trochu jako perníky :-).

Tipy (nejen) na vánoční úklid

Udělejte si úklidový seznam a rozdělte si ho na sekce, nemusíte zvládnout vše najednou. Úklid půdy není zrovna teď dobrý nápad. Soustřeďte se na obytné místnosti. Hloubkový úklid uděláte třeba na jaře.

Používejte stopky. Pomůžou vám udržet soustředení na cíl. Pokud chcete vše zvládnout za jeden den, určete si, kolik času v které místnosti strávite a držte se toho. Nevadí, že to nedoděláte, posuňte se do další sekce, až minutka zazvoní.

Mě vyhovují desetiminutovky – 10 minut v jedné místnosti dokáže zázraky a dá se to zvládnout i s dětmi za patama (ok, je lepší je mít ve vedlejší místnosti, uznávám – dejte jim nějakou zábavu, natáhněte stopky a pusťte se do toho).

Podívejte se na místnost cizíma očima. Na některé věci si zvykneme, že už ani nepořádek či popatlané skříně ani nevidíme. Zkuste poodstoupit a podívat se na místnost cize – a pak setřete otisky prstíků a smeťte pavučinu z lustru.

Nešilte. Je fajn mít na svátky uklizený dům. Ale není to soutěž v leštění. Udělejte, co se dá, a pak to nechte být. Neničte úklidovým šílenstvím sebe ani rodinu. Koneckonců, návštěvy přicházejí za vámi. Užijte si to.

PS: Pokud potřebujete „podpůrnou skupinu“, doporučuji diskusi na serveru Baby-cafe.cz „Naskakuju v domácnosti“!
Krásnou vánoční atmosféru přeje

Categories: BLOG