Vlna a dírky – aneb kdo mi to žere mé vlňáčky!

mol_satniMol šatní je malá můra, Tineola bisselliella. Tato můrka má délku 6-9mm a je zbarvena od lesklé žluté až po tmavě hnědou. Mol šatní preferuje klidné obývací prostory (a skladovací prostory). Samičky mola šatního kladou mezi 100 až 250 bílých vajíček na vlněné tkaniny, kabáty, čalouněný nábytek.

Za dva týdny se z vajíček vylíhnou světle žluté housenky. Hlavní sezona mola šatního je mezi květnem a zářím – to je doba, kdy můžete čekat nejvíce útoky mola šatního. K tomu, aby housenky rostly, potřebují protein keratin, který je ve zvířecí srsti. Housenky jí i rostlinná a umělá vlákna, ale ta nemohou být strávena, neslouží jim k výživě. Proto v největším nebezpečí jsou tkaniny s vysokým podílem zvířecí srsti – tedy vlny.
Mol šatní v látce způsobuje dírky a holá místa.

Prevence

  • Vlněné výrobky by měly být skladovány v uzavřených plastových pytlích nebo v uzavřených krabicích.
  • Hygienické faktory, jako je pravidelně luxování, čištění skladovacích regálů  sání, čištění dna a zděšení skladovacích regálů jsou důležité a pomáhají snížit můra útoky
  • Molí housenky potřebují tmu a ticho pro svůj vývoj, proto by se s vlněnými výrobky mělo čas od času hýbat
  • Přírodní ochrana před šatním molem je vůně cedrul, Arolla borovice, nebo olej neem nakapat na vatový tamponek nebo na dřevěnou špejli.Skvělý je také malý sáček naplněný levandulí.

A když už se objeví…

  • Jako biolobickou protimolí zbraň můžete použít mušky Ichneumons. Jejich vajíčka jsou menší než 1 mm a jsou kladeny na molí vajíčka. Po krátké chvíli se mušky vylíhnout a živí se molími vajíčky a molími červy. Tato metoda se je dostupná ve formě malých papírku s mušími koloniemi Ichneumons (najdete na www.nuetzlinge.de). Rozměr těchto užitečných zvířat je pouze 0,3 – 0,4 mm, a proto jsou pouhým okem prakticky nezachytitelné.
  • Molí vnadidla s účinností přibližně 3 měsíců je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách (většinou v drogériích). Ty lákají samce pomocí feromonů. Jsou dobré pro získání důkazu o výskytu mola šatního, ale většinou spíš jen sníží počet populace.

Výrobky napadené molem šatním nebo i podezřelé z jejich výskytu byste měli zabalit do igelitové folie a dát na 4-6 dnů do mrazáku. Vejce i larvy v chadu odumřou.

Takže když najdete na svých vlňáčcích maličké dírky nebo světlejší místa, šup s nimi hned do mrazáku na pár dnů! A pro jistotu i vaše vlněné poklady přemražte.A do skříně levanduli (tu  dávám já, protože její vůni miluji 🙂 ).

A kromě molů pozor i při odžmolkovávání – při příliš důkladném můžete vyrobit díky lepší, jak moli.

 

Zdroj: Disana – výrobce vlněného oblečení

 

 

Categories: BLOG