Zadečky

Zadečky

Sotva existuje miminko, které by nikdy nemělo zarudlý zadeček a ani jednou nebylo opruzené. I při té nejlepší péči, o kterou se snažíme, může být citlivá pokožka na zadečku podrážděná.

Takže, když to přijde – co s tím?

Možné příčiny:
1) zbytky pracího prostředku v látce
– Toto je častý problém zejména u začínajících látkařek a často je to od látkování odradí. Jde o to, že běžně používané prací prostředky (i avizované jako „dětské“ či „sensitive“) mohou obsahovat agresivní látky. Normálně v oblečení většině dětem nevadí, ale jakmile dítko do látkové pleny načurá, dojde k uvolnění zbytků pracího prášku a ten začne dráždit pokožku – zadeček zarudne. Proto tolik nezkušených maminek říká: „Ano, zkusili jsme látkovky, ale opruzuje se v nich.“

Řešení: změnit to, v čem a jak pereme, tipy najdete v článku Jaký prášek?

2) agresivnější moč a stolice
– To bývá třeba při nemoci, když rostou zoubky, pokud dítě (či v případě plného kojení matka) má zvýšený přísun vitaminu C (šťávy, ovoce, atp.). Postup viz Jak na problémy

3) dítko zůstalo v pleně příliš dlouho
(často zadeček zarudne zejména, pokud nedojde k přebalení brzy po vykonané stolici)
– zadeček je podrážděný od stolice. Většinou stačí omýt čistou vlažnou vodou a promazat čistým přírodním olejem (mandlový, olivový, brutnákový, pupalkový) a následující půl den častěji přebalovat. Podráždění se pak zklidní a zarudnutí zmizí samo. Doporučujeme vyhnout se v případě začervenání zadečku  použití komerčních jednorázových ubrousků – mohou podráždění pokožky zhoršit. V případě, že se začervenání zhorší, postup viz Jak na problémy.

4) reakce na jednorázové pleny, příliš citlivá pokožka
– nutné často přebalovat, maximální interval pobytu dítěte v jednorázové plence by neměl přesáhnout 4 hodiny. Optimální přebalovací interval (bez ohledu na typ pleny) je 2-4 hodiny. Zejména na noc se snažte používat látkové plenky s vlněnými svrchními kalhotkami a zajistit zadečku sucho pomocí viskozových či fleecových separačních plen (citlivá pokožka tak nebude v vysušována absorbentem, ale bude šetrně izolována od vlhkosti). Doporučujem v citlivém období používání šetrnějších jednorázových plen, např. Moltex, či bio-plenek Wiona.

© 2007, Látkovky.cz 

.