> běžná péče

Běžná péče o zadeček při přebalování

Malinká miminka mají pokožku ještě bez ochranného filmu, takže co nejšetrnější a nejjemnější péče je velmi důležitá. Pokud je pokožka bez problémů, je zbytečné ji mazat preventivně.

Můžete promastit jen, když očekáváte, že bude děťátko v plence déle (třeba na noc či delší vycházky), má-li vaše děťátko citlivější pokožku. Vhodný je např. panenský (tj. za studena lisovaný) mandlový či olivový olej (ten se často používá v porodnici). Sami jistě brzy vypozorujete, jaká frekvence je dostačující.

Velmi dobré jsou také mycí olejíčky – nám se osvědčily od Saloosu, ale dají se vyrobit i doma (smícháním např. olivového oleje a černého čaje atp. viz výroba vlhčených ubrousků). Mycí olejíčky jemně omyjí zadeček a zároveň poskytnout ochranný film, aniž by pokožku zatížily a ucpaly póry.

Jednorázové ubrousky mohou citlivou pokožku obsahem chemických látek dráždit (zejména, je-li problém, je lepší se jim alespoň na čas). Nejlepší je na omytí zadečku čistá vlažná voda, případně domácí vlhčené ubrousky. Mýdlo na zadeček nepoužívejte vůbec, zbytečně pokožku vysušuje. Pokud přeci jen chcete použít mýdlo, doporučujeme sáhnout po olivovém od imsevimse.

Tip! Sledujte složení dětské komsetiky a vyhněte se výrobkům s „mrtvými“ minerálními oleji (paraffinum liquidum, vyráběné z ropy) nebo rafinovanými oleji. Nejvhodnější jsou čisté oleje lisované za studena – tak si totiž zachovávají nejvyšší možné množství bioaktivních látek, vitamínů a minerálů v jejich přirozené podobě. Pronikají až do nejhlubších vrstev pokožky, působí komplexně a jejich složení nejvíce odpovídá složení tuků našeho těla. Výborně se vstřebávají, nezanechávají pocit mastnoty, neucpávají póry.

© 2007, Látkovky.cz 

.