> jak na problémy

Jak na problémy

Opravdová opruzenina je zarudlá až rudá, někdy bývá také trochu napuchlá. Může být i s pupínky nebo s hnisavými pukličkami, pokud se k tomu přidá infekce.

Jiná záležitost je rudá, lehce mokvavá kůžička s bělavými pupínky – může se vyskytovat i v záhybech (podpaží, pod krčkem). To signalizuje kvasinku. Nejčastěji pediatři doporučují Pevaryl pastu či Imazol (ani jedno nezabírá 100% u všech, je třeba hledat).

Opruzenina se tvoří nejčastěji v okolí konečníku, u děvčátek i na stydkých pyscích. Někdy se vyskytuje opruzenina i na vnitřních stranách stehýnek.

Téměř ve všech mastičkách na zadečky je oxid zinečnatý, který vysušuje a desinfikuje. Nicméně – je potřeba rozlišovat, v jakém stádiu se opruzenina nachází a podle toho postupovat. Často se totiž přemírou péče a čištění a mazání natolik poruší ochranný film pokožky, že je pak těžké poznat, co je příčina a co následek.

Základní pravidla při péči o opruzeninu:
– Pokud je opruzenina mokvavá, je potřeba ji vysušit.
– Pokud je suchá, je potřeba ji promazávat.

Na vysušení mokvavé kůže jsou vhodné roztoky (podle pravidla „na mokré mokrým“), které vysušují – genciánová violeť (od jejího používání se opouští kvůli možnému obsahu karcinogenů – nicméně názory se liší, asi nejdůležitejší je, že by neměla přijít na sliznice), černý čaj, borová voda, Jarischův roztok, řapíkový čaj. Pokud namažete mokvavou opruzeninu mastným krémem, nemůže pokožka přes mastný film dýchat a pod tímto „špuntem“ se s radostí množí bakterie a pravděpodobně si tak zaděláme na druhotnou infekci v opruzenině.

Při každém přebalení otřete zadeček roztokem, který jste si vybrali k léčbě (já osobně používám řapíkový čaj, osvědčil se velmi, pokud nemám, tak klasický černý) a nechte zadeček oschnout. Můžete napomoci i fénováním zadečku (na nejnižší stupeň a vždy mějte ruku na zadečku dítěte, abyste cítili teplotu vzduchu!). Při fénování pozor na čurání!!!! Držte fén z dosahu zásahu moči, protože fén je pod proudem!!!!

Pokud kojíte, nebojte se natírat opruzeninu mateřským mlékem – maminky si tento způsob léčby velmi pochvalují. Opět platí jemně vetřít a nechat volné oschnout, teprve suchý zadeček zabalit do plenky.

Jakmile opruzeninu vysušíme, je potřeba kůži zvláčnit. Platí čím sušší, tím mastnější krém použijeme. Pokud je to už bez mokvání, ale stále červené, použijeme lehčí krém. Na promazávání a promašťování se velmi osvědčuje klasická modrá indulona. Dále pak Infadolan, Calcium pantothenicum, Dermazulen, Menalind, Vitamínová mast na prdelku (viz recept dole).

Při opruzeném a podrážděném zadečku se vyhněte kupovaným vlhčeným ubrouskům, často problém zhoršují. K čištění zadečku použijte vlažnou vodu (případně některý z výše uvedených roztoků) a jemnou čtvercovou plenu. Po omytí kůži důkladně osušte (opět jemnou plenkou – ideální je dobře opraná čtvercovka), kůži nedrhněte.

Pokud je zadeček začervenalý, je vhodné použít do plenky buretové hedvábí. Buretové hedvábí má přirozeně antiseptické účinky, působí chladivě a zklidňuje zapálenou oblast. Zkuste vychytat čas mezi kakáním, buretové hedvábí vyžaduje jemnou péči na praní.

Na noc, nebo když je opruzenina tak citlivá, že miminko při jejím doteku pláče, použijte léčivé ovčí rouno. Ustřihněte vhodný tvar podle oblasti, kterou chcete chránit a přiložte přímo na kůži. Rouno vytvoří vzduchový polštář, takže i v pleně se zadeček hojí. Navíc obsahuje lanolin, který kůži ošetřuje. Ovčí rouno můžete použít i jako kojící maminka na rozpraskané bradavky pro urychlení jejich hojení. Osvědčilo se i promazání bolavého místa na noc čistým lanolinem a následné přiložení ovčího rouna – ráno je zadeček většinou zase v pořádku.

Sepsáno dle zkušeností rodičů na diskusích na www.rodina.cz a www.baby-cafe.cz

——-
Vitamínová mast na prdelku (od Jůlinek z www.rodina.cz)

Recept je z Motola, od kožní lékařky, co dělá jen dětičky:
Klidně se dá umíchat i doma:

1 tuba Calcium pantothenicum mast
1 tuba Infadolan mast
1 tuba Erevit mast – ten se přestal dělat, tak to lékárníci řeší různě: dávají tam buď 1 ampulku Erevitu a také se objevila hojivá mast s vit E

© 2007-2014, Látkovky.cz 

 

.